Search
Asset 2

کانادا: مهاجرت «مفرط» باعث افزایش تورم می‌شود

مهاجرت «مفرط» باعث افزایش تورم در کانادا می‌شود
مردم در خیابان‌های ونکوور در طول المپیک زمستانی ونکوور در ۲۰ فوریه ۲۰۱۰ قدم می‌زنند. (MARTIN BUREAU/AFP via Getty Images)

اقتصاددانی کانادایی می‌‌‏گوید که رشد سریع جمعیت کانادا منجر به افزایش تورم شده است و علی‌رغم پیش‌بینی‌ها، احتمال افزایش نرخ بهره را نیز در پی خواهد داشت.

درک هالت، معاون و رئیس اقتصاد بازارهای سرمایه در بانک اسکوشا، در یادداشتی به بررسی آخرین داده‌های تورمی پرداخت و گفت: «نرخ بالای رشد جمعیت کانادا، فشارهای تورمی را افزایش می‌دهد.»

مؤسسۀ آمار کانادا در تاریخ ۱۹ دسامبر اطلاعاتی درباره رشد جمعیت منتشر کرد که نشان می‌دهد ۴۳۰ هزار نفر به جمعیت این کشور در سه ماهۀ سوم سال ۲۰۲۳ افزوده شده است؛ این سریع‌ترین رشد فصلی از سال ۱۹۵۷ به شمار می‌­آید. در آن زمان، به دلیل افزایش زیاد میزان زاد و ولد پس از جنگ جهانی دوم که به «بِی‌‌‏بی بوم» معروف است و نیز مهاجرت بالا به کانادا پس از انقلاب مجارستان در سال ۱۹۵۶ جمعیت این کشور با رشد قابل ملاحظه‌­ای روبرو شد.

هم­‌اکنون، مهاجران خارجی ۹۶ درصد از رشد جمعیت را به خود اختصاص می‌دهند.

به نوشتۀ هالت «مهاجرت به کانادا امروزه به شکلی افراطی دنبال می­‌شود. تنها در سه ماهۀ سوم سال تقریباً ۴۳۱ هزار نفر به جمعیت این کشور اضافه شده است؛ درست مانند این که ناگهان شهر جدیدی همچون شهر لندن در اونتاریو یا همیلتون تنها ظرف سه ماه در کانادا ساخته شود.»

هالت می‌­افزاید مشکل اصلی این است که مسکن کافی برای مهاجرانی که به کشور وارد می‌‌‏شوند وجود ندارد و اوضاع هر لحظه بدتر می‌­شود.

دولت لیبرال کانادا، مهاجرت را به عنوان عاملی مؤثر بر بحران مسکن شناسایی نکرده و بیشتر تمرکزش را روی تأمین مسکن بیشتر به منظور رفع کمبودها گذاشته است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در تاریخ ۱۵ دسامبر در پاسخ به این پرسش که آیا برای حل مشکل مسکن، نرخ پذیرش مهاجرین باید کاهش یابد یا نه اظهار داشت: مهاجرت منبعی از «مزایای اقتصادی» است. او افزود دولتش «پیوسته و با دقت چالش‌های پیش رو را رصد می­‌کند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی