Search
Asset 2

افزایش نگرانی‌ها از اجرای حکم اعدام رضا رسایی

دادبان اعلام کرده است که مقامات زندان دیزل‌آباد کرمانشاه از یک هفته پیش تاکنون تماس‌های تلفنی رضا رسایی با خانواده‌اش و ملاقات حضوری را قطع کرده است.
رضا رسایی، زندانی سیاسی (Public Domain)

گروه حقوقی «دادبان» به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرده است که خطر اجرای حکم اعدام «رضا رسایی» از هر زمان دیگری جدی‌تر است.

«دادبان» به نقل از این منبع مطلع گفت: «حکم قطعی شده اعدام پیشتر توسط شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه به اجرای احکام دادگستری کرمانشاه فرستاده شده و کارهای اداری مربوط به آن نیز انجام شده است.»

این منبع بیان کرد: «خانواده مقتول تأکید کرده‌اند که به دنبال قصاص نیستند و اصلا برایشان روشن نیست که قاتل، رضا رسایی است. با این حال می‌گویند دست ما نیست و رضایت ما فایده‌ای ندارد، با سپاه صحبت کنید.»

رضا رسایی، زندانی سیاسی محبوس در زندان کرمانشاه بعد از حضور در تجمع اعتراضی در آبان سال ۱۴۰۱ در شهر صحنه استان کرمانشاه بازداشت شده بود، در مهرماه سال گذشته به اعدام محکوم شد.

دادگاه کیفری استان کرمانشاه این معترض ۳۴ساله بازداشتی را به اتهام قتل نادر بیرامی، رئیس اطلاعات سپاه پاسداران شهر صحنه به قصاص محکوم کرده است.

به دنبال برگزاری مراسمی مرتبط با جمعیت پیروان یارسان در شهر صحنه در ۲۷ آبان ماه و اعتراض سخنرانان این مراسم به سرکوب معترضان در شهرهای مختلف، ماموران امنیتی به این تجمع حمله کردند و این مراسم به خشونت کشیده شد که به دنبال بروز درگیری میان دو طرف، پاسدار نادر بیرامی، رئیس اطلاعات سپاه این شهر کشته شد.

«دادبان» به نقل از یک منبع آگاه تأکید کرده بود که «صدور حکم قصاص از سوی دادگاه به دلیل فشار از سوی ریاست قوه قضاییه برای تعیین تکلیف هرچه سریعتر این پرونده صورت گرفته و فقدان مدارک و شواهد و مستندات قانونی در پرونده، بسیار بیشتر از آن است که بتوان برای آن حکم قصاص نفس علیه رضا رسایی صادر کرد.»

بر اساس گزارش‌های منتشر شده دادگاه رضا رسایی در حالی برگزار شد که هیچ سندی مبنی بر حضور و دخالت رضا رسایی در قتل نادر بیرامی، وجود ندارد. نهایتاً قاضی این دادگاه صرفاً بر اساس اعترافات تحت شکنجه این متهم و «علم قاضی» حکم اعدام او را صادر کرده است.

«دادبان» یک گروه حقوقی است که به شهروندان معترض و خانواده‌های دادخواه مشاوره حقوقی ارائه می‌کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی