Search
Asset 2

افزایش تردیدها درباره سیاست «اصلاحات تابعیت» در آلمان پس از تظاهرات حامیان حماس 

دولت فدرال آلمان به دنبال اصلاح قانون تابعیت آلمان و آسان‌کردن اعطای تابعیت این کشور به مهاجران است
"راهپیمایی برای فلسطین" در دورتموند، در غرب آلمان در 28 اکتبر 2023 (INA FASSBENDER/AFP via Getty Images)

دولت فدرال آلمان به دنبال اصلاح قانون تابعیت آلمان و آسان‌کردن اعطای تابعیت این کشور به مهاجران است و اکنون پس از برگزاری چندین تظاهرات در حمایت از حماس که به خشونت نیز کشیده شد، انتقاد از سیاست «اصلاحات تابعیت» نیز افرایش یافته است. 

به دنبال افزایش تظاهرات حمایت از فلسطین و حماس و گسترش شعارهای یهود ستیزانه، حزب دموکرات مسیحی آلمان خواستار «توقف سیاست اصلاحات شهروندی» در این کشور شد. 

طی روزهای گذشته تظاهرات متعددی در برخی شهرهای آلمان در حمایت از فلسطین و حتی حماس برگزار شد و برخی از این تجمع‌ها که عمدتاً توسط مهاجران و پناهندگان مسلمان و عرب برگزار شده بود به خشونت کشیده شد. 

ماه گذشته در برلین تجمع اعتراضی خشونت باری توسط حامیان فلسطین در برلین برگزار شد که طی آن چند تن از مأموران پلیس این شهر زخمی شدند. 

این اتفاقات با انتقاد گسترده‌ای در آلمان روبرو شد و در اواسط ماه گذشته نانسی فِزر، وزیر کشور آلمان گفت: «ما از تمام ابزارهای قانونی برای اخراج حامیان حماس استفاده خواهیم کرد، اگر کسی که با شوروشوق در خیابان‌های آلمان جشن می‌گیرد، تابعیت آلمانی ندارد، پس باید از آلمان اخراج شود.» 

اکنون نیز کارستن لینمان، دبیرکل حزب دموکرات مسیحی آلمان، به روزنامه «بیلد» گفت: «رویدادهای چند روز و هفته‌های گذشته نشان داده است که نه تابعیت و نه صرف زبان آلمانی منجر به ادغام با جامعه و ارزش‌های ما نمی‌شود 

او با اشاره به رخدادهای چند هفته گذشته از دولت فدرال آلمان خواست اصلاحات برنامه‌ریزی‌شده قانون شهروندی را متوقف کند. 

به گفته کارستن لینمان، اصلاح قوانین شهروندی در شرایط سیاسی فعلی «یک مشکل نیست، بلکه فقط مشکلات جدیدی ایجاد می‌کند و باید متوقف شود.» 

دولت آلمان در اول شهریورماه پیش‌نویس قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن کسب تابعیت این کشور را ۳ تا ۵ سال سریع تر می‌کند.  

بر اساس پیش‌نویس این قانون مدت زمان دریافت شهروندی این کشور از هشت سال به پنج سال کاهش یافته است و افرادی که از کمک‌های اجتماعی استفاده نکنند می‌تواند درخواست کسب تابعیت آلمان را ارائه دهند. همچنین کسانی که به زبان آلمانی صحبت می‌کنند و موقعیت شغلی مناسبی داشته باشند می‌توانند پس از ۳ سال اقامت در آلمان درخواست تابعیت این کشور را ارائه دهند. 

منتقدان دولت اولاف شولتز، صدراعظم آلمان گفته‌اند که افزایش یهودی‌ستیزی و حوادث اخیر، نتیجه سیاست مهاجرتی شکست خورده او است. 

اولاف شولتز در ۱۲ اکتبر اعلام کرد که فعالیت گروه حماس و سازمان «سمیدون» که از حامیان زندانیان فلسطینی است در المان ممنوع خواهد شد، با این حال این ممنوعیت تا کنون اجرایی نشده است. 

نانسی فایزر، وزیر کشور فدرال آلمان روز گذشته در مراکش اعلام کرد که ممنوعیت فعالیت‌های حماس و سازمان «سمیدون» که توسط صدراعظم آلمان اعلام شده است در چند روز دیگر انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی