logo_eet

افزایش تنش میان تهران و برلین؛ آلمان همکاری پارلمانی با جمهوری اسلامی را تعلیق کرد

پارلمان آلمان
پارلمان آلمان (WIKIMEDIA)

به دنبال افزایش تنش در روابط جمهوری اسلامی و آلمان، شورای ویژه نمایندگان بوندستاگ (پارلمان آلمان) اعلام کرد که همکاری گروه پارلمانی آلمان و ایران را به حالت تعلیق درمیآورد.

خانم کاتیا ماست، مدیر اجرایی فراکسیون حزب سوسیالدموکرات آلمان، اعلام کرد که در پی تحریمهای جمهوری اسلامی علیه نمایندگان پارلمان آلمان، شورای ویژه این مجلس همکاری گروه پارلمانی آلمان و ایران را از هفته آینده به حالت تعلیق درمیآورد.

جمهوری اسلامی در هفته جاری در واکنش به تحریمهای تازه اتحادیه اروپا از جمله علیه وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین آموزش پرورش دست به تحریمها و اقداماتی متقابل زد و از وضع تحریم علیه شماری از سیاستمداران، نمایندگان پارلمانی و شرکتها خبر داد و نام سه تن از نمایندگان پارلمان آلمان در لیست تحریم‌های جمهوری اسلامی قرار دارد.

کاتیا ماست ضمن تأکید بر حمایت قاطع پارلمان آلمان از نمایندگان تحریم شده، تصریح کرد: «باتوجهبه تحریمهای مضحک علیه نمایندگان پارلمان آلمان از سوی جمهوری اسلامی دیگر وقت آن فرارسیده که تبادلات گروه پارلمانی نمایندگان آلمان و ایران معلق شود

تشدید تنش با صدور حکم اعدام

تنش میان ایران و آلمان نیز در هفته جاری پس از صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد، زندانی ایرانیآلمانی وارد مرحله تازهای شد.

دولت آلمان در واکنش به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد تبعه ایرانی آلمانی، ۲ دیپلمات جمهوری اسلامی را «عنصر نامطلوب» خواند و آنها را اخراج کرد. همچنین دولت آلمان اعلام کرد که کاردار ایران در برلین را در اعتراض به صدور حکم اعدام برای جمشید شارمهد احضار کرده است.

در مقابل روز گذشته حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان با انتشار مقاله‌ای در این روزنامه خواستار ممنوعالخروج شدن اعضای سفارت آلمان و محاکمه «افسر اطلاعاتی مستقر در سفارت آلمان» شد.

شریعتمداری در این مقاله نوشت، ایران میتواند و باید در اولین گام، اعضای سفارت آلمان را ممنوعالخروج کند و افسر اطلاعاتی مستقر در سفارت آلمان را به دادگاه احضار و محاکمه کند و گام بعدی باید شکایت از دولت آلمان به دیوان کیفری بینالمللی به جرم اعزام تروریست و قتلعام مردم مظلوم کشورمان باشد.

گفتنی است که از زمان شروع اعتراض‌های ضد حکومتی در آخر شهریورماه، دولت و پارلمان آلمان بارها سرکوب این اعتراض‌ها را محکوم کرده و خواهان اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی شده است.

اخبار مرتبط