logo_eet

فضانورد ایرانی – آمریکایی: هرگز تا این حد به ایرانی بودنم افتخار نکرده بودم

یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی (social media)
یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی (social media)

یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی – آمریکایی ناسا، با انتشار تصویری از خود و فرزندانش در اینستاگرام به اعتراضات ضد حکومتی در ایران واکنش نشان داد و از آن تمجید کرد.

یاسمین مقبلی در یک پست اینستاگرامی نوشت: اگرچه هرگز این شانس را نداشتم که حتی یک روز را در ایران سپری کنم، اما هرگز این‌قدر امیدوار نبوده و به ایرانی بودنم افتخار نکرده‌ام.

یاسمین مقبلی اضافه کرده است: زنان و مردان جوان شجاع ایرانی، حتی کودک، زندگی و آینده خود را به خطر می‌اندازند تا نسل آینده فرصتی برای آزادی داشته باشند، فرصتی که خودشان هرگز نتوانستند آن را تجربه کنند.

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، فروردین‌ماه امسال به طور رسمی یاسمین مقبلی را به عنوان فرمانده ماموریت اعزام فضاپیمای اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی انتخاب کرد.

نخستین پرواز یاسمین مقبلی به فضا احتمالا در سال ۲۰۲۳ با موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس، تولید شرکت خصوصی ایلان ماسک، میلیاردر سرشناس، انجام خواهد شد.

یاسمین اهل بالدوین نیویورک است و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته هوافضا است. او به‌عنوان خلبان سوپر کبرا و خلبان آزمایشی تفنگ‌داران دریایی، بیش از ۱۵۰ ماموریت مختلف را انجام داده است و ۲ هزار ساعت زمان پرواز با بیش از ۲۵ هواپیمای مختلف را در کارنامه خود دارد و از سال ۲۰۱۷ به ناسا پیوسته است.

اخبار مرتبط