Search
Asset 2

نماینده مجلس: تلفات تصادفات ایران دو برابر کل قاره اروپا است

(STR/AFP via Getty Images)
(STR/AFP via Getty Images)

یک نماینده مجلس با تکذیب سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) دولت رئیسی مبنی بر کاهش تعداد تلفات جادهای گفت: «کشته و زخمیهای ناشی از تصادفات جادهای نهتنها نسبت به سالهای قبل کاهش نیافته است، بلکه روند صعودی داشته است و دوبرابر قاره اروپا است

حسین گودرزی نماینده مجلس جمهوری اسلامی در پاسخ به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: «در ۱۰ سال اخیر نسبت تصادفات تفاوت معناداری پیدا نکرده است، نهتنها تعداد متوفیان تصادفات کم نشده، بلکه در سال ۱۴۰۰ در حدود ۹ درصد نیز افزایش یافته است، ما ۱۷ هزار کشته و ۳۱۷ هزار مصدوم در سال داریم

وی تلفات جادهای در ایران را با نقاط دیگر مقایسه کرد و گفت: «تصادفات جادهای در ایران دوبرابر قاره اروپا، ۵ برابر کشور آلمان و ژاپن و ۱۰ برابر کشور نروژ است و مشخص نیست که وزارت صمت چه برنامه مدونی در حوزه ارتقای کیفیت خودرو برای کاهش این میزان از تلفات دارد.

رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت مدعی شد که از سال ۹۲ تا ۱۴۰۰، تعداد کشتهشدگان در تصادفات به یکچهارم کاهش یافته است؛ در سال ۹۹ طبق گزارش مرکز آمار ایران در هر تصادف ۴.۴ فوتی داشتیم که این رقم در سال ۱۴۰۰ به عدد یک رسیده است.

این در حالی است که بر اساس آمارهای منتشر شده در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۶ هزار و ۷۷۸ نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با سال پیش از آن با آمار تلفات ۱۵ هزار و ۳۹۶ نفر بود، ۹ درصد افزایش داشته است.

همچنین تنها در تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۱ بیش از یک هزار و صد نفر بر اثر تصادفات جادهای جان خود را ازدستدادهاند.

بسیاری از کارشناسان، کیفیت پایین خودروهای ساخت ایران و عدم تطبیق این خودروها با استانداردهای جهانی از سوی تولیدکنندگان را یکی از عوامل اصلی بالا بودن تلفات جاده ای در ایران میدانند.

در همین رابطه غلامرضا شریعتی یکی از نماینگان مجلس عنوان کرده بود که یقینا کیفیت پایین خودروهای داخلی که از ایمنی لازم در تصادفات برخوردار نیستند یکی از عوامل بالا رفتن تلفات در تصادفات جاده ای است. یکی دیگر از عوامل، مقررات راهنمایی و رانندگی است که متاسفانه رانندگان به آن توجهی ندارند که خود عاملی تاثیرگذار در وقوع تصادفات است.

همچنین کمال هادیانفر،رئیس پلیس راهور نیز پیشتر انتقادهای فراوانی نسبت به ساخت خودروهای نا ایمن توسط خودرو سازان داخلی مطرح کرده بود، در یک مورد گفته بود: «فقط در یکی از پارکینگهای خودروهای تصادفاتی، ۱۰۷ دستگاه خودرو وجود داشت، از میان این ۱۰۷ دستگاه خودرو که تماماً از زاویه جلو یعنی از زاویه مناسب تصادف کردند، ایربگ ۹۷ دستگاه خودرو باز نشده بود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی