Asset 2

کاخ سفید: ایران از پول صادرات برق به عراق فقط می‌تواند کالاهای غیرتحریمی خریداری کند

ایران فقط می‌تواند کالاهای غیرتحریمی خریداری کند
صادرات برق ایران به عراق (Tasnim)

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۲۶ آبان  در پاسخ به انتقادات از تمدید معافیت عراق از تحریم‌ها برای پرداخت بدهی‌ها به ایران گفت، این وجوه در خارج ایران و در حساب‌های محدود نگهداری می‌شوند و تهران فقط می‌تواند، برای خرید کالاهای غیرتحریمی از این پول‌ها استفاده کند. 

آدرین واتسون گفت: «این ادعا که بایدن اجازه داده این پول [از عراق] به ایران برود، دروغ است. این منابع در خارج از ایران در حساب‌هایی با دسترسی محدود نگهداری می‌شوند. تنها می‌توان از این منابع برای خرید اقلام غیرتحریمی مانند غذا و دارو استفاده کرد. آنها مستقیماً به مؤسسات مالی دیگر کشورها می‌روند و هرگز به ایران منتقل نمی‌شوند 

او خاطرنشان کرد که هدف از تمدید این معافیت‌ها، جلوگیری از قطع ناگهانی دسترسی مردم عراق به برق یا افزایش غیرضروری بهای انرژی در این کشور است. 

دولت بایدن روز سه‌شنبه اعلام کردند که بار دیگر معافیت عراق برای واردات برق و گاز از ایران را به مدت چهار ماه تمدید کرده است. 

مقامات آمریکایی تصریح کردند که دولت بایدن مطمئن است که جمهوری اسلامی نخواهد توانست از این پول‌ها برای کالاهایی که شامل تحریم می‌شوند، استفاده کند. 

این مقامات آمریکایی اضافه کردند که یک فرآیند بررسی دقیق در حال انجام است تا اطمینان حاصل شود که این پول فقط برای غذا، دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز سه‌شنبه در خصوص این معافیت گفت:«این منابع مالی در حساب‌هایی نگهداری می‌شود که محدود شده‌اند و فقط می‌توان از آنها برای پرداخت غذا، دارو، اهداف بشردوستانه و سایر فعالیت‌های غیر تحریمی، استفاده کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی