Search
Asset 2

آغاز سومین ماه جنگ؛ اسرائیل، حماس را به حمله از پناهگاه‌‌های غیرنظامیان متهم می‌کند

اسرائيل، حماس را به شلیک موشک از پناهگاه‌‌های غیرنظامیان متهم کرد
این تصویر که از جنوب اسرائیل در نزدیکی مرز با نوار غزه گرفته شده است، نشان می‌دهد که در ۱ دسامبر ۲۰۲۳ یک موشک از داخل غزه به سمت اسرائیل شلیک می‌شود، در حالی که نبردها بین نیروهای اسرائیلی و شبه نظامیان حماس از سر گرفته می شود. (JACK GUEZ/AFP via Getty Images)

ارتش اسرائیل می‌گوید که موشک‌هایی از مناطقی در جنوب غزه که پناهگاه فعلی غیرنظامیان محسوب می‌شود، شلیک شده است.

ارتش اسرائیل با انتشار نقشه‌ها، عکس‌های ماهواره‌ای و ویدئویی می‌گوید که ۱۴ موشک از مکان‌های مختلف از جمله منطقه المواسی و از نزدیک چادرهای غیرنظامیان پناه گرفته در رفح و از مجاورت تاسیسات سازمان‎ ملل شلیک شده است.

این نهاد نظامی اسرائیل با صدور بیانیه‌ای می‌گوید که حماس از غیرنظامیان غزه برای انجام عملیات‌های تروریستی خود سوءاستفاده می‌کند.

المواسی، منطقه امن تعیین شده از سوی اسرائیل در استان رفح در نوار غزه است که در روزهای اخیر ساکنان غزه در این منطقه پناه گرفته‌اند.

آوارگان جنگ در رفح با کمبود مواد غذایی و افزایش حملات هوایی مواجه هستند.

اسرائیل هنوز به طور مشخص اعلام نکرده است که عملیات نظامی در المواسی انجام خواهد داد یا خیر. یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که او نمی‌تواند در مورد عملیات‌های آینده صحبت کند.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که سازمان ملل با طرح اسرائیل برای تعیین مناطق امن مخالف است و اعلام کرده است که هیچ یک از طرفین جنگ نمی‌توانند به طور یک‌طرفه مناطق امن را تعیین کنند.

مقامات سازمان ملل از مردم غزه خواسته است تا در مدارس و بیمارستان‌ها که تحت قوانین بشردوستانه بین‌المللی محافظت می‎شود، پناه بگیرند و اسرائیل نباید به چنین مکان‌هایی حمله کند.

اسرائیل می‎گوید که حماس مراکز فرماندهی‌اش را در تونل‌های زیرزمینی بیمارستان‌ها و مدارس مستقر کرده است. اسرائیل در تعدادی از بیمارستان‌ها و مدارس در غزه عملیات نظامی انجام داده است.

سازمان ملل اعلام کرده است که ده‌ها هزار نفر در روزهای اخیر از غزه به شهر رفح گریخته‌اند؛ زیرا این منطقه، تنها منطقه‌ای در نوار غزه است که از یک هفته گذشته تاکنون کمک‌های بشردوستانه را دریافت کرده است.

این سازمان هم‌چنین گزارش داده است که حدود ۱.۹ میلیون نفر بالغ بر ۸۵ درصد از جمعیت غزه، از ابتدای جنگ اسرائیل و حماس خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند و به منطقه‎ای که مساحت آن کمتر از یک‎سوم خاک غزه است، رفته‌اند.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی در مورد ایجاد مکان‌های امن برای غیرنظامیان در نزدیکی پناه‌گاه‎های سازمان ملل یا مناطق مورد توافق اسرائیل در حال گفتگو و رایزنی هستند.

جنگ غزه در حالی وارد سومین ماه می‌شود که عید مذهبی یهودیان موسوم به «حنوکا» در آستانه عید کریسمس مسیحیان آغاز شده است. ارتش اسرائیل ویدیویی از شمع افروزی حنوکا را در جبهه‌های جنگ در غزه منتشر کرده است.

هم‎‌چنین ارتش اسرائیل در صفحه ایکس خود اعلام کرده است که روز پنج‌شنبه، هفتم دسامبر، ۴۵۰ هدف را در غزه مورد حمله قرار داده است و با حملات زمینی و هوایی در خان‎یونس «بسیاری از تروریست‌ها» را از بین برده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‎وزیر اسرائیل به حزب‎الله هشدار داده است: «اگر حزب‌الله اشتباه کند، بیروت و جنوب لبنان به سرنوشت غزه و خان‎یونس دچار خواهد شد.»

نیویورک تایمز گزارش داده است که پسر یکی از اعضای کابینه جنگ اسرائیل در عملیاتی در غزه کشته شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی