Search
Asset 2

هشدار اسرائیل به شورای امنیت سازمان ملل درباره ارسال سلاح از ایران به حزب الله

وزیر امور خارجه اسرائیل هشدار داد که حکومت ایران از زمان آغاز جنگ غزه، ارسال تسلیحات خود به حزب‌الله را از طریق سوریه تسریع کرده است
یسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه اسرائیل در جلسه کابینه در دفتر نخست وزیر در اورشلیم در ۱۷ فوریه ۲۰۱۹ شرکت می‌کند. (SEBASTIAN SCHEINER/AFP via Getty Images)

یسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه اسرائیل، طی نامه‌ای که روز پنجشنبه برای شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرد هشدار داد که حکومت ایران از زمان آغاز جنگ غزه، ارسال تسلیحات خود به حزب‌الله را از طریق سوریه تسریع کرده است و  تأکید کرد که اسرائیل «حق ذاتی برای دفاع از خاک و شهروندانش» دارد.

کاتس اظهار داشت که حکومت ایران مرتکب «نقض فاحش» قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت و همچنین نقض قطعنامه‌های ۲۲۳۱ و ۱۵۴۰ شورای امنیت شده است.

وزیر امور خارجه اسرائیل نوشت: «طی ماه‌های گذشته، در حالی که اسرائیل در جبهه‌های متعدد درگیر جنگ مسلحانه بوده است، ایران سرعت انتقال تسلیحات خود به حزب‌الله را افزایش داده است. ایران این کار را از طریق زمینی و با استفاده از مرزهای متخلخل سوریه و لبنان و همچنین از طریق هوا و دریا انجام می دهد که نقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت است.»

بر اساس این نامه، این محموله‌ها شامل قطعات سامانه‌های پدافند هوایی، پهپادها (شامل شاهد-۱۰۱ و شاهد-۱۳۶) و چندین موشک مختلف بوده است.

حکومت ایران سر مار است

وزیر امور خارجه اسرائیل روز جمعه در پستی در ایکس به گزارش‌ها درباره این نامه پاسخ داد و نوشت: «[حکومت] ایران سر مار است. ما برای راه حل دیپلماتیک در شمال زیاد صبر نخواهیم کرد. اگر اطلاعات چشمگیری که برای شورای امنیت فاش کردیم، تغییری ایجاد نکند – در اقدام تردید نخواهیم کرد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی