Search
Asset 2

حمله هوایی اسرائیل به رفح؛ نیروهای مصر در شمال سینا به حالت آماده‌باش درآمدند

ارتش اسرائیل پس از صدور دستور تخلیه شهر رفح، مناطقی از این شهر را بمباران کرد. ارتش مصر سطح ‌آماده‌باش نیروهای خود را افزایش داده است.
بمباران اسرائیل در رفح، در جنوب نوار غزه در ۶ مه ۲۰۲۴. (AFP via Getty Images)

ارتش اسرائیل پس از صدور دستور تخلیه شهر رفح، مناطقی از این شهر را بمباران کرد. همچنین گزارش‌ها حاکی از افزایش سطح آماده‌باش نیروهای مصری در مناطق شمال صحرای سینا است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع امنیتی مصری گزارش داد که همزمان با حملات اسرائیل در شهر رفح، ارتش مصر سطح ‌آماده‌باش نیروهای خود را افزایش داده است.

به گزارش العربیه، مقامات مصری درباره خطرات عملیات نظامی احتمالی اسرائیل در شهر رفح در نوار غزه هشدار داده‌اند.

طبق این گزارش، مقامات مصر تاکید کرده‌اند که اسرائیل باید بالاترین سطح خویشتن‌داری را از خود نشان دهد و از تشدید تنش‌ها در شرایط حساس کنونی بپرهیزد.

آنها تاکید کرده‌اند که به‌ منظور جلوگیری از وخامت اوضاع در غزه یا از کنترل خارج شدن آن با همه طرف‌ها در تماس هستند.

رسانه‌های مصری اعلام کرده‌اند که انبارهای کمک‌های بشردوستانه در طرف فلسطینی مرز مصر با نوار غزه توسط اسرائیل بمباران شده است.

به نوشته العربیه، گروه حماس تهدید کرده است که هر گونه یورش زمینی اسرائیل به رفح، تل‌آویو را متحمل هزینه سنگینی خواهد کرد.

بنابر گزارش رویترز، ساکنان رفح گفته‌اند که ارتش اسرائیل ساعاتی پس از صدور دستور تخلیه رفح، حملات هوایی را انجام دادند.

دو مقام ارشد حماس و دو مقام دیگر آشنا با مذاکرات اعلام کرده بودند که آخرین دور مذاکرات بین اسرائیل و حماس در روز گذشته به بن‌بست رسید و این نگرانی‌ها از حمله تمام عیار اسرائیل به رفح را افزایش داده است.

وزیر امور خارجه اسرائیل امروز در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «اسرائیل با امتیازات قابل توجهی برای بازگرداندن گروگان‌ها به خانه موافقت کرده، اما حماس بارها از این امر امتناع کرده است. همه می‌دانند که سنوار قصد ندارد همه گروگان‌ها را حتی در ازای همه چیز آزاد کند. او معتقد است که جهان اسرائیل را تحت فشار قرار خواهد داد تا جنگ را بدون قید و شرط متوقف کند و او قادر خواهد بود به کنترل غزه – با گروگان‌ها به عنوان ابزار معامله و با توانایی ادامه جنگ فرسایشی علیه اسرائیل و برنامه‌ریزی حمله بعدی – ادامه دهد.»

به گزارش آسوشیتدپرس، ارتش اسرائیل روز دوشنبه به ده‌ها هزار نفر از مردم شهر رفح در جنوب غزه دستور داد تا تخلیه شرق رفح را آغاز کنند.

رویترز نوشته است که عزت الراشق، یکی از مقامات حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که هرگونه عملیات اسرائیل در رفح، مذاکرات آتش‌بس را به خطر می اندازد.

به نوشته این خبرگزاری، برخی از خانواده‌های فلسطینی از طریق ارسال پیام‌های متنی، برقراری تماس‌های تلفنی و انتشار آگهی‌های عربی اعلام کرده‌اند که در حال حرکت به سوی منطقه‌ای هستند که ارتش اسرائیل آن را «منطقه بشردوستانه گسترده» می‌خواند.

گروه حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که هرگونه حمله به رفح «پیک نیک» برای نیروهای اسرائیلی نخواهد بود و اعلام کرد که برای دفاع از فلسطینیان در آنجا کاملاً آماده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی