Search
Asset 2

سفر وزیر دفاع اسرائیل به آمریکا پس از تشدید تنش‌‌‏ها در مرز لبنان

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه برای گفت‌و‌گو درباره مرحله بعدی جنگ غزه و تشدید مناقشات در مرز با لبنان عازم واشینگتن شد.
وزیر دفاع اسرائیل، یوآو گالانت (چپ) در ۲۰ مه ۲۰۲۴ در پارلمان اسرائیل، کنست، در اورشلیم شرکت می‌کند. (OREN BEN HAKOON/AFP via Getty Images)

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه برای گفت‌و‌گو درباره مرحله بعدی جنگ غزه و تشدید مناقشات در مرز با لبنان، که تبادل آتش با حزب‌الله به ترس از گسترش درگیری‌ها از این منطقه دامن زده، عازم واشینگتن شد.

از آغاز جنگ غزه که بیش از هشت ماه از آن می‌گذرد، حزب‌الله، که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار است، با اسرائیل تبادل آتش کرده است. این گروه گفته تا زمانی‌که آتش‌بس در غزه برقرار نشود، دست از حمله برنمی‌دارد.

گالانت پیش از سفر به واشینگتن در بیانیه‌ای گفت: «ما برای هر اقدام لازم در غزه، لبنان و دیگر مناطق آماده‌ایم.»

در اوایل ژوئن و متعاقب کشته شدن بلندپایه‌ترین فرمانده حزب‌الله در حمله اسرائیل، این گروه شهرها و اماکن نظامی اسرائیل را با رگبار راکت‌ها و پهپادهای خود مورد هدف قرار داد.

به گزارش رویترز، آموس هوخشتاین، فرستاده دولت آمریکا، هفته گذشته در تلاش برای کاهش تنش‌ها در بحبوحه آتش‌افروزی‌های مرزی و تشدید جنگ لفظی طرفین به اسرائیل و لبنان سفر کرد.

به گفته برخی از مقامات اسرائیلی، حمله مداوم این کشور به رفح- منطقه جنوبی غزه که گفته می‌شود آخرین گردان‌های اسلام‌گرایان شبه‌نظامی حماس در آن حضور دارند- با تمرکز بالقوه اسرائیل بر لبنان ارتباط دارد.

به نظر می‌رسد که گالانت در بیانیه خود به همین نکته اشاره کرده است.

گالانت گفت: «گذار به فاز سوم در غزه از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این‌باره با مقامات آمریکایی گفت‌و‌گو خواهم کرد تا ببینیم این رویکرد چه امکاناتی برای ما فراهم خواهد کرد و می‌دانم که در این‌باره با آمریکا همکاری نزدیکی خواهیم داشت.»

رویترز نوشته است که اگر اسرائیل بخواهد دست به حمله زمینی بزند یا بمباران هوایی خود را افزایش دهد، کاهش دامنه عملیات غزه باعث بسیج نیروهای بیشتر برای مقابله با حزب‌الله خواهد شد.

اسرائیل سومین و آخرین مرحله حمله اسرائیل به غزه را به منزله پایان درگیری‌ها و افزایش تلاش‌ها برای تثبیت حکومت پساحماس و آغاز بازسازی غزه می‌دانند که بسیاری از نقاط آن در جنگ از بین رفته است.

گالانت، از اعضای حزب لیکود که بنیامین نتانیاهو رهبری آن را برعهده دارد، در چند ماه اخیر با نخست‌وزیر اسرائیل اختلاف نظر پیدا کرده و خواستار ارائه طرحی شفاف‌تر برای دوران پساجنگ شده است؛ طرحی که دیگر اسرائیل را مسئول امور غزه نمی‌داند و کاخ سفید نیز با آن موافق است.

یولی ادلشتاین، رئیس کمیته امور خارجه و دفاعی پارلمان اسرائیل، روز یکشنبه به رادیو ارتش گفت که جنگ با حزب‌الله صورت پیچیده خواهد بود.

ادلشتاین، که از اعضای لیکود است، گفت: «ما برای جنگ در جبهه جنوبی و شمالی در موقعیت مناسبی قرار نداریم. برای جنگیدن در شمال نباید مثل جنوب صف‌آرایی کنیم.»

ادلشتاین همچنین به انتقاد از ویدئویی پرداخت که نتانیاهو هفته گذشته منتشر کرده بود. نخست‌وزیر اسرائیل در آن ویدئو گفت که دولت بایدن برای تحویل تسلیحات و مهمات اسرائیل گروکشی می‌کند. این ویدئو به کشمکش اسرائیل با کاخ سفید منجر شد.

دولت جو بایدن در ماه مه تحویل محموله بمب‌های هزار کیلوگرمی و ۲۵۰ کیلوگرمی را به دلیل نگرانی از به‌کارگیری آن‌ها در مناطق پرجمعیت غزه به تعویق انداخت. قرار بر این بود که اسرائیل میلیاردها دلار تسلیحات آمریکایی دریافت کند.

ادلشتاین با اشاره به سفر گالانت گفت: «امیدوارم خروجیِ گفت‌و‌گوهای محرمانه از تلاش برای ایجاد فشار از طریق انتشار ویدئو بهتر باشد.»

حملات زمینی و هوایی اسرائیل در غزه از روزی آغاز شد که شبه‌نظامیان تحت رهبری حماس در هفتم اکتبر به جنوب اسرائیل یورش بردند و براساس آمار اسرائیلی‌ها حدود ۱۲۰۰ نفر را کشته و بیش از ۲۵۰ نفر را گروگان گرفتند.

به گفته مقامات وزارت بهداشت فلسطین، حملات اسرائیل بیش از ۳۷ هزار و ۴۰۰ کشته برجا گذاشته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی