Search
Asset 2

بایدن: پاسخ نظامی اسرائیل در غزه بیش از حد بوده است

جوبایدن روز پنجشنبه یکی از شدیدترین انتقادات خود را در مورد رفتار نظامی اسرائیل در غزه ارائه کرد و گفت که عملیات برای پایان دادن به حماس «بیش از حد» بوده است.
رئیس جمهور جو بایدن در کاخ سفید در ۸ فوریه ۲۰۲۴ در واشنگتن دی سی سخنرانی می‌کند. (Nathan Howard/Getty Images)

جوبایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، اواخر روز پنجشنبه یکی از شدیدترین انتقادات خود را درباره پاسخ نظامی اسرائیل در غزه ارائه کرد و گفت که عملیات برای پایان دادن به حماس «بیش از حد» بوده است.

او همچنین ابراز خوش‌بینی کرد که اگر مذاکرات به‌منظور رسیدن به توافقی برای آزادسازی گروگان‌ها همراه با توقف طولانی‌مدت در نبرد به نتیجه برسد، می‌تواند در نهایت منجر به تغییر پایدارتر در جنگ شود.

بایدن تأکید کرد که باید اقدامات بیشتری برای مهار بحران انسانی در غزه انجام شود.

بایدن در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «همانطور که می‌دانید، من معتقدم که واکنش‌ها در غزه – در نوار غزه – بیش از حد بوده است. کمک های بشردوستانه بیشتری می‌توانست وارد شود.»

ارزیابی او از کمپین نظامی اسرائیل به عنوان بیش از حد، مرحله جدیدی را در موضع گیری عمومی بایدن درباره جنگ رقم زد.

پس از حمله ۷ اکتبر حماس، بایدن واکنش نظامی اسرائیل را پذیرفت و قاطعانه از حق اسرائیل  برای پاسخ مناسب به حماس دفاع کرد.

اما  به نظر می‌رسد بایدن و تیم او همچنین از اینکه پیشنهاد آنها مبنی بر راه‌حل دو کشوری از سوی نتانیاهو به‌طور علنی رد شده است، ناامید شده‌اند.

جو بایدن در خصوص تلاش‌هایش برای دستیابی به توافق و کمک به مردم غزه گفت:«برای دستیابی به توافق و آزادی گروگان‌ها به شدت در حال تلاش هستم. افراد بی‌گناه زیادی هستند که گرسنگی می‌کشند، افراد بی‌گناه زیادی دچار مشکل شده و می‌میرند. این باید متوقف شود.»

بایدن تحت فشار شدید اعضای حزب خود قرار گرفته است تا با قدرت بیشتری در مورد وضعیت غزه صحبت کند و خواستار آتش بس شود. او در هفته‌های اخیر تقریباً در هر مکانی که سفر کرده با اعتراض‌هایی روبرو شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی