Search
Asset 2

اکسیوس: فروش سامانه‌های ضد پهپاد اسرائیل به اوکراین 

فروش تسلیحات نظامی و تغییر رویکرد اسرائیل در برابر جنگ اوکراین
پرچم اوکراین و پرچم اسرائیل (WIKIMEDIA)

وب‌سایت خبری آکسیوس گزارش داد که اسرائیل برای مقابله با حملات پهپادهای انتحاری جمهوری اسلامی در اوکراین، اخیراً مجوز فروش سامانه‌های ضد پهپاد به کی‌یف را صادر کرده است. 

بر اساس این گزارش، سه مقام اسرائیلی و اوکراینی به وب‌سایت خبری آمریکایی «اکسیوس» گفته‌اند که اسرائیل اخیراً مجوزهای صادراتی را برای فروش سیستم‌های پارازیت ضد پهپاد تایید کرده است. این سیستم‌های دفاعی می‌توانند به اوکراین در مقابله با پهپادهای جمهوری اسلامی کمک کنند. 

سیستم‌هایی که اسرائیل پیشنهاد کرده است از جنگ الکترونیک برای سرنگونی پهپادها استفاده می‌کنند و محدوده‌ای در حدود ۴۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد می‌توانند در نزدیکی نیروگاه‌ها یا دیگر مناطق بحرانی نصب شوند. 

یک مقام اوکراینی به «اکسیوس» گفته است اوکراین ضمن اعلام علاقه به استفاده از سیستم‌های ضد پهپاد، بیشتر تمایل دارد سامانه‌ای دفاعی در مقابل موشک‌های بالستیک در اختیار داشته باشد، چرا که این کشور تاکنون توانسته است تعداد زیادی از پهپادهای ایرانی را ساقط کند. 

بر اساس این گزارش، یکی از دلایلی که اسرائیل مجوز مربوط به فروش سامانه ضد پهپاد خود را تایید کرده، احتمالاً در جهت آزمایش عملکرد سیستم‌های دفاعی این کشور در برابر پهپادهای ایرانی بوده است. 

بااین‌حال به گفته مقامات اسرائیلی که با آکسیوس گفت‌وگو کردند، این «بررسی کامل شده، اما هیچ تصمیم جدیدی از سوی دولت اسرائیل اتخاذ نشده است.» 

یکی از مقامات اوکراینی نیز به آکسیوس گفته است که «اخیراً هیئتی از وزارت دفاع اوکراین به اسرائیل سفرکرده است تا برای سامانه‌های ضد پهپاد درخواست ارائه دهد. هنوز قراردادی امضا نشده است.» 

تغییر رویکرد اسرائیل در برابر جنگ اوکراین

از ابتدای تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، اسرائیل موضعی میانه اتخاذ کرده بود و هر چند این تجاوز را محکم می‌کرد بااین‌حال از اوکراین نیز در این نبرد حمایت نمی‌کرد. 

اما باگذشت زمان و طولانی‌تر شدن این نبرد، اعضای ناتو اسرائیل را تحتفشار قرار دادند تا موضع محکمتری علیه روسیه در مورد جنگ اوکراین اتخاذ کند؛ اما اسرائیل همچنان از ارسال سلاح به اوکراین خودداری کرده، زیرا از واکنش احتمالی روسیه که حضوری کلیدی در سوریه دارد، نگران است. 

به دنبال افزایش فشار غرب به اسرائیل، این کشور رویکرد خود را تغییر داد و در ابتدا با کمک اطلاعاتی به اوکراین، این کشور را در جنگ همراهی کرد. 

رسانههای اسرائیلی در آذرماه به نقل از منابعی در ناتو گزارش داده بود که اسرائیل کمک‌های اطلاعاتی خود به اوکراین را از طریق این ائتلاف نظامی افزایش داده و برخی از این کمکها، دادههایی درباره پهپادهای ایرانی است که در تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، غیرنظامیان و زیرساختها را هدف میگیرند. 

همچنین اسرائیل پذیرفت تا به‌منظور حفاظت از جان غیرنظامیان اوکراینی در حمله‌های هوایی روسیه، سیستم هشدار حمله هوایی اوکراین را ارتقا دهد. 

از سوی دیگر ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در ۱۳ بهمن‌ماه نسبت به برنامه اسرائیل برای کمک نظامی به اوکراین هشدار داد و گفت که این اقدام باعث افزایش بیشتر تنش خواهد شد. 

زاخارووا اظهار داشت: «همه کشورهایی که تسلیحات ارسال می‌کنند باید درک کنند که ما این سلاح‌ها را به‌عنوان اهداف قانونی برای نیروهای مسلح روسیه در نظر خواهیم گرفت و هرگونه تلاش برای تهیه سلاح‌های اضافی یا جدید تنها بحران را تشدید می‌کند. همه باید از این موضوع آگاه باشند 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی