Asset 2

بیست و نهمین روز جنگ اسرائیل با حماس؛ مهلت سه‌ساعته اسرائیل برای خروج غیرنظامیان از شمال غزه 

مهلت اسرائيل به شهروندان غیرنظامی برای خروج از شمال غزه
(ROBERTO SCHMIDT/AFP via Getty Images)

ارتش اسرائیل با ادامه محاصره شهر غزه مجدداً به شهروندان غیرنظامی که هنوز در این شهر باقی‌مانده‌اند هشدار داد که از وقفه سه‌ساعته در حملات استفاده کرده و هر چه زودتر به جنوب غزه بروند. 

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل امروز اعلام کرد که مردم شمال غزه که هنوز در این منطقه باقی‌مانده‌اند، طی سه ساعت، از یک تا ۴ بعدازظهر امروز به وقت محلی، فرصت دارند با استفاده از وقفه در حملات اسرائیلی، از طریق جاده صلاح‌الدین خود را به جنوب باریکه غزه برسانند. 

وی افزود: «اگر به خود و عزیزانتان اهمیت می‌دهید، به دستورات ما برای رفتن به جنوب توجه کنید 

هشدار چندباره برای تخلیه شمال غزه در حالی صادر شد که ارتش اسرائیل اعلام کرد که شب گذشته و همزمان با انجام عملیات در شمال غزه، حملات محدودی را در بخش جنوبی این باریکه انجام داده است تا منطقه را برای مراحل بعدی جنگ آماده کند. 

ارتش اسرائیل گفت این در این عملیات که توسط نیروهای مهندسی رزمی و پشتیبانی تانک‌ها انجام شد، نقشه‌برداری ساختمان‌ها و پاک‌سازی منطقه از مواد منفجره کارگذاری شده انجام شد. 

تخمین زده می‌شود که ۸۰۰ هزار فلسطینی به دنبال درخواست‌های مکرر اسرائیل برای تخلیه شهر غزه و دیگر مناطق شمالی به سمت جنوب گریخته‌اند، اما صدها هزار نفر در شمال باقی‌مانده‌اند، همچنین بسیاری از افرادی که شمال غزه را ترک کردند پس از ادامه حملات هوایی در جنوب غزه مجدداً به مناطق شمالی بازگشتند. 

همزمان پیشروی ارتش اسرائیل در شهر غزه و درگیری با نیروهای حماس که در تونل‌های زیر این شهرپناه گرفته‌اند ادامه دارد.ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفته است روز گذشته «ده‌ها» نفر از اعضای حماس را کشته و زیرساخت‌های بیشتری را تخریب کرده است. 

همچنین ارتش اسرائیل هدف قرار دادن یک آمبولانس را تایید کرد و مدعی شد که تعدادی از عوامل حماس از این آمبولانس در نزدیکی مناطق درگیری استفاده می‌کردند. 

مدیران بیمارستان شفا در غزه اعلام کردند که این حمله زمانی رخ داد که کارکنان بیمارستان در تلاش بودند مجروحان را به جنوب منتقل کنند. ویدئو های منتشر شده از این حادثه ده‌ها جسد خونین مرد، زن و کودک خردسال در کنار خودروها و آمبولانس‌ها را نشان می‌داد. 

وزارت بهداشت در نوار غزه که توسط حماس اداره می‌شود نیز امروز اعلام کرد که از زمان آغاز جنگ با اسرائیل، حداقل ۹۴۸۸ نفر در خاک فلسطین کشته شده‌اند. 

از سوی دیگر و در حالی که پیشروی ارتش اسرائیل در عمق غزه ادامه دارد، درگیری‌هایی بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان رخ داد. 

اسرائیل گفت که تعدادی راکت از لبنان به داخل اسرائیل شلیک شده است. به دنبال این اقدام حملات توپخانه‌ای و هوایی به جنوب لبنان انجام شد. ارتش اسرائیل اعلام کرد که مواضع حزب‌الله در روستاهای نزدیک مرز با اسرائیل را هدف قرار داده است. 

ارتش اسرائیل با انتشار تصاویری از این حملات می‌گوید زیرساخت‌ها، مکان‌های ذخیره موشک و مواضعی که توسط گروه تروریستی حزب‌الله استفاده می‌شد مورد هدف قرار داده است. 

همچنین ارتش اسرائیل اعلام کرد که به دو جوخه تروریستی که قصد داشتند از خاک لبنان به خاک اسرائیل راکت شلیک کنند حمله کرده و همچنین یک پست دیده‌بانی سازمان تروریستی حزب‌الله را منهدم کرده است. 

از سوی دیگر در عرصه دیپلماتیک نیز در واکنش به جنگ غزه تحولاتی در جریان است. آنتونی بلینکن امروز سفر منطقه‌ای خود به خاورمیانه را ادامه داد و وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که قرار است آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از رایزنی با مقامات کشورهای عربی، ، روز یکشنبه به ترکیه سفر کرده و با مقامات این کشور رایزنی کند. 

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه بار دیگر با انتقاد از حمله اسرائیل به غزه عنوان کرد که بنیامین نتانیاهو «مسئول اصلی حملات به نوار غزه است، نتانیاهو دیگر شخصی نیست که بخواهیم تحت هیچ شرایطی با او گفتگو کنیم و او را به‌کلی کنار گذاشته‌ایم

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی