Search
Asset 2

بایدن طرح پیشنهادی سه‌مرحله‌ای اسرائیل برای توافق آتش‌بس در غزه را تشریح کرد

جو بایدن طرح جدید اسرائیل برای توافق آتش‌بس با حماس و آزادسازی گروگان‌‌‌ها را ارائه کرد.
جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در ۳۱ مه ۲۰۲۴ در کاخ سفید در مورد خاورمیانه سخنرانی ارائه می‌کند. (Chip Somodevilla/Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز جمعه طرح جدید اسرائیل برای توافق آتش‌بس با حماس و آزادسازی گروگان‌ها را ارائه کرد. او این طرح را به‌عنوان «نقشه راهی» برای یک «آتش‌بس پایدار» در غزه توصیف کرد که آزادی حدود ۱۲۸ گروگان باقی‌مانده در دست حماس را تضمین می‌کند.

ایالات متحده، قطر و مصر ماه‌ها تلاش کرده‌اند، توافقی بین اسرائیل و گروه تروریستی حماس برای توقف درگیری‌ها و آزادی گروگان‌های باقی‌مانده ایجاد کنند، اما موفقیتی کسب نکردند.

بایدن گفت: «همه کسانی که اکنون خواهان صلح هستند باید صدای خود را بلند کنند و به رهبران بگویند که باید این توافق را بپذیرند.»

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز جمعه اعلام کرد که از این طرح حمایت می‌کند. حماس نیز بیانیه‌ای صادر کرد که در آن از سخنرانی بایدن استقبال کرده و اعلام کرد که برای دستیابی به یک آتش‌بس دائمی و خروج دائمی نیروهای اسرائیلی از غزه به‌طور جدی مذاکره خواهد کرد.

به گفته یک مقام ارشد دولت بایدن که به شرط ناشناس ماندن با خبرنگاران صحبت کرد، قطر روز پنجشنبه پیشنهاد چهار و نیم صفحه‌ای را در اختیار حماس قرار داد.

طرح سه‌مرحله‌ای

مرحله اول طرح اسرائیل شامل یک آتش‌بس شش هفته‌ای و عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی از مناطق پرجمعیت غزه خواهد بود. این طرح همچنین به غیرنظامیان فلسطینی اجازه بازگشت به خانه‌های خود در سراسر نوار غزه، از جمله در شمال، را می‌دهد.

این امر با افزایش کمک‌های بشردوستانه به میزان حداقل ۶۰۰ کامیون در روز و تحویل صدها هزار پناهگاه موقت، همراه خواهد بود. مرحله اول همچنین شامل آزادی تعدادی از گروگان‌های اسرائیلی، از جمله زنان، سالمندان و زخمی‌ها، در ازای «صدها» زندانی فلسطینی در زندان‌های اسرائیل خواهد بود.

مرحله اول شامل مذاکراتی بین اسرائیل و حماس نیز خواهد بود و دو طرف برای رسیدن به مرحله بعدی این پیشنهاد مذاکره خواهند کرد.

مرحله دوم شامل پایان دائمی جنگ و آزادی تمام گروگان‌های باقی‌مانده، از جمله سربازان مرد، و عقب‌نشینی کامل نیروهای اسرائیلی از غزه خواهد بود.

بایدن اذعان کرد که هنوز جزئیاتی وجود دارد که برای انتقال از مرحله اول به مرحله دوم باید توافق شوند، اما او خاطرنشان کرد که تحت شرایط توافق، آتش‌بس موقت تا بیش از شش هفته باقی خواهد ماند، تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد.

مرحله نهایی توافق شامل یک طرح گسترده برای بازسازی غزه و بازگرداندن «گروگان‌های باقیمانده» به خانواده‌هایشان است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی