Search
Asset 2

صدور حکم زندان برای ۱۱ متهم پرونده روح‌الله عجمیان

رئیس‌کل دادگستری استان البرز از صدور حکم زندان برای ۱۱ متهم پرونده کشته‌شدن روح‌الله عجمیان، نیروی امنیتی که در سرکوب اعتراضات نقش داشت، خبر داد.
دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی (IRNA)

رئیس‌کل دادگستری استان البرز از صدور حکم زندان برای ۱۱ متهم پرونده کشته‌شدن روح‌الله عجمیان، نیروی امنیتی که در سرکوب اعتراضات نقش داشت، خبر داد.

به ادعای منابع خبری داخلی، جلسات دادگاه برای ۱۴ متهم با حضور متهمان و وکلای انتخابی آن‌ها برگزار شد و بعد از رسیدگی و اعطای مهلت برای ارسال لوایح تکمیلی از سوی وکلا، در نهایت حکم پرونده صادر و ابلاغ شد.

بر اساس حکم دادگاه، برای ۱۱ متهم این پرونده حسب مورد ۱۰، ۵، ۳، و ۱۵ سال حبس صادر شده است.

قوه قضاییه در پرونده قتل این بسیجی برای ۱۶ نفر کیفرخواست صادر کرد. محمدمهدی کرمی و محمد حسینی به‌عنوان متهمان ردیف اول و دوم این پرونده معرفی و به «افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور»، «حمله به ماموران پلیس و بسیج» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» متهم شده بودند. این دو نفر در ۱۷ دی‌ماه اعدام شدند.

بر اساس این گزارش، در جدیدترین حکم این پرونده، حمید قره‌حسنلو به «۱۵ سال حبس در تبعید در یزد» و همسر او فرزانه قره‌حسنلو به «۵ سال حبس در تبعید در مشهد»، محکوم شده‌اند.

همچنین گفته شده که حسین محمدی، رضا آریا و مهدی محمدی نیز در این پرونده به «۱۰ سال حبس»، محمدامین اخلاقی به «۵ سال حبس» و علی معظمی گودرزی به «۳ سال حبس» محکوم شده‌اند.

حسین فاضلی هریکندی رئیس‌کل دادگستری استان البرز درباره پرونده سه متهم دیگر گفت: «در رسیدگی مجدد به پرونده، عنوان اتهامی ۳ نفر از متهمان به نام‌های بهراد علی کناری، جواد زرگران و رضا شاکر زواردهی از افساد فی الارض به اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام تغییر پیدا کرد.»

به گفته او تمام متهمان پرونده به‌صورت کتبی ابراز ندامت کرده و تعهد به عدم تکرار جرایم مشابه دادند، و با توجه به عفو رهبر جمهوری اسلامی این ۳ نفر مشمول عفو شده و امروز آزاد شدند.

حمید قره‌حسنلو، رادیولوژیست، و همسرش فرزانه، ۱۲ آبان سال گذشته پس از شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی، دختر نوجوان کشته شده در کرج، در هجوم نیروهای امنیتی به خانه‌شان بازداشت شدند.

پس از آن خبر رسید که بر اساس حکم دادگاه انقلاب، آقای قره‌حسنلو به اتهام «مشارکت» در کشته‌شدن روح‌الله عجمیان، به اعدام، و فرزانه، همسرش، به ۲۵ سال حبس و زندان در شهری دوردست محکوم شده است.

صدور حکم اعدام برای حمید قره‌حسنلو با واکنش‌های گسترده بین‌المللی همراه بود تا جایی که ۱۳ دی ۱۴۰۱، امیر هاشمی، مدیر روابط‌عمومی دیوان عالی جمهوری اسلامی، در پیامی توییتری از تصمیم‌گیری این دیوان در مورد فرجام‌خواهی ۱۶ متهم پرونده کشته‌شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان در کمال شهر کرج خبر داد.

روح‌الله عجمیان یکی از نیروهای بسیج جمهوری اسلامی بود که در جریان سرکوب اعتراضات سراسری مردم ایران کشته شد. تصاویر او درحالی‌که اسلحه کلاشینکف در دست داشته و برای سرکوب معترضان آموزش می‌دید بعدها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی