Asset 2

کمیته ششم ژانویه، احضاریه درباره ترامپ را پس گرفت

دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا در حال سخنرانی در مراسمی در منزلش در مارالاگو در پالم بیچ، ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ (Joe Raedle/Getty Images)
دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا در حال سخنرانی در مراسمی در منزلش در مارالاگو در پالم بیچ، ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ (Joe Raedle/Getty Images)

کمیته منتخب مجلس نمایندگان بررسی شورش ششم ژانویه، احضاریه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق را پس گرفت، و این امر منجر به پیروزی وکیل وی و خودِ رئیس‌جمهور سابق آمریکا شد.

بنی تامپسون نماینده جمهوری‌‏خواه و رئیس کمیته، در نامه‌ای خطاب به وکلای ترامپ اعلام کرد که کمیته، دیگر احضاریه‌ صادر شده در ماه اکتبر مبنی بر شهادت رئیس‌جمهور سابق و ارائه اسناد مربوط به حادثه رخ داده در کاخ کنگره آمریکا در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ را پیگیری نخواهد کرد.

تامپسون در نامه ۲۸ دسامبر که پس از پایان کار کمیته در هفته گذشته و انتشار گزارش نهایی آن منتشر شد، نوشت: «با توجه به پایان قطعی تحقیقاتمان، کمیته منتخب دیگر نمی‌تواند اطلاعات خاصی را که در این احضاریه پوشش داده می‌شود، پیگیری کند … لذا از طریق این نامه، رسماً احضاریه صادر شده برای ترامپ، رئیس‌جمهور سابق را پس گرفته و به اطلاع می‌رسانم وی دیگر موظف به تبعیت یا ارائه گزارش در پاسخ به احضاریه مذکور نیست».

پرچم سفید به اهتزاز درآمد

هارمیت دیلون، وکیلی که ترامپ پس از دریافت احضاریه استخدام کرده بود، از تصمیم هیئت مبنی بر لغو این احضاریه ابزار خرسندی کرد.

دیلون، بامداد پنجشنبه در پیامی در شبکه‌های اجتماعی گفت: «بعد از آنکه شرکت من به دلایل نقضِ اصلِ استقلال قوا شکایت کرد تا مانع احضاریه غیرقانونی کمیته منتخب مجلس نمایندگان ششم ژانویه به پرزیدنت ترامپ به دلیل فعالیت‌هایش در زمان ریاست جمهوری شود، و پس از آن بود که کمیته، پرچم سفید را به اهتزاز درآورد و احضاریه را پس گرفت.»

وی گفت: «ما به پیروزی اطمینان داشتیم … در دادگاه، با توجه به سابقه و امتناع رؤسای جمهور قبلی از شهادت در کنگره، کمیته ششم ژانویه میلیون‌ها دلار را صرفاً برای تعقیب توهمات سیاسی هدر داد که این، سوءاستفاده مطلق از اقدامات قضایی و قدرت بدون هیچ‌گونه هدف قانونی است.»

«مرتکب خطایی نشدهام»

ترامپ نیز در پستی در بستر شبکه اجتماعی خود، یعنی تروث سوشال، به این مساله پرداخت.

ترامپ نوشت: «به تازگی به من اطلاع داده شد که کمیته غیرمنتخب اوباش سیاسی، احضاریه مربوط من در مورد اعتراضات به انتخابات ریاست‌جمهوریِ شیادانه ۲۰۲۰ در تاریخ ششم ژانویه را پس گرفته است».

او افزود: «احتمالاً دلیل کارشان این است که می‌دانستند من مرتکب هیچ خطایی نشده‌ام یا در شرف شکست در دادگاه بودند. شاید دخالت پلیس فدرال آمریکا در تقلب در انتخابات، در تصمیم آن‌ها موثر بوده است. در هر صورت احضاریه مرده است!»

رئیس‌جمهور سابق آمریکا به شدت از هیئت ششم ژانویه انتقاد کرد و تحقیقات آن را «محاکمه ساختگی» خواند.

ترامپ در ششم ژانویه ۲۰۲۱ تجمعی را در نزدیکی کاخ سفید ترتیب داد و با صدور بیانیه‌ای هوادارانش را به راهپیمایی به سمت ساختمان کنگره تشویق کرد که در آن، کنگره در حال تأیید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

ترامپ خواستار صلح‌آمیز بودن وقایع آن روز شد، اما گروهی از مردم به ساختمان کنگره یورش بردند که منجر به درگیری خشونت آمیز شد.

وقایعِ آن روز مورد بحث و بررسی‌های گسترده قرار گرفته و مخالفان سیاسی ترامپ وی را به تحریک «شورش» متهم می‌کنند.

هیئت کنگره که این رویدادها را بررسی می‌نمود، گزارش نهایی خود را در ۲۲ دسامبر منتشر کرد و در آن با تشریح پرونده اعلام کرد که ترامپ باید پاسخگوی چهار اتهام کیفری باشد: شورش، ممانعت از روال رسمی، اظهارنظر نادرست در مورد دولت فدرال، و توطئه برای فریب دولت فدرال.

«این مرا قوی‌تر می‌سازد»

ترامپ ارجاعات کیفری را رد کرد و در پستی در تروث سوشال گفت که اقدامات این هیئت هیچ تاثیری بر تضعیف وی نخواهد داشت.

ترامپ در بیانیه‌اش نوشت: «این‌ها متوجه نیستند که وقتی سراغ من می‌آیند، عاشقان آزادی دور من جمع می‌شوند و این مرا قوی‌تر می‌سازد. آنچه مرا نکشد قوی‌ترم می‌کند … آمریکایی‌ها می‌دانند که من برای جلوگیری از خشونت در ۶ ژانویه به ۲۰۰۰۰ نفر فشار آوردم و با حضور در تلویزیون به همه گفتم به خانه‌های خود بروند.»

او همچنین ارجاع کیفری توسط کمیته را با دومین دادگاه استیضاح خود مقایسه کرد که در آن از اتهام تحریک شورش در فوریه سال گذشته تبرئه شد.

ترامپ دربخشی از پستی جداگانه در تروث سوشال نوشت: «اتهامات جعلی مطرح شده توسط کمیته غیرانتخابی بسیار متعصبانه و خرافه‌پرستِ ششم ژانویه، قبلاً در قالب حقه استیضاح شماره ۲، ارائه شده، مورد پیگرد قرار گرفته و محاکمه شده است. من بی‌‏شک برنده شدم.»

این در حالیست که اگر اف‌‏بی‌‏آی، پیگرد قانونی را ادامه داده و ترامپ محکوم شود، ممکن است با جریمه نقدی و تا ۲۵ سال زندان روبرو شود.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا، که اخیراً اعلام کرد برای پست عالی کشور در سال ۲۰۲۴ کاندید خواهد شد، اظهار کرده است که هدف هیئت ششم ژانویه از پیشنهاد ارجاعات کیفری، ممانعت از کاندیداتوری او برای ریاست جمهوری در کاخ سفید است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی