Asset 2

خاویر میلی معروف به «ترامپ آرژانتین» رئیس جمهور جدید این کشور شد

خاویر میلی رئیس جمهور جدید آرژانتین شد
خاویر میلی، نامزد راستگرا (Tomas Cuesta/Getty Images)

خاویر میلی، نامزد راستگرا، که یکاقتصاددان نیز محسوب می‌شود، پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین،رئیس جمهور جدید این کشور شد. 

شمارش ۹۹ درصد آرا نشان می‌دهد کهمیلی توانسته است۵۵.۶ درصد آرا را در مقابل رقیب اصلی‌اش یعنیسرجیو ماسا، وزیر اقتصاد این کشور (با کسب۴۴.۳ درصد آرا) از آن خود کند.  

برخی از رای‌دهندگان از میلی به عنوان «ترامپ آرژانتین» نام برده‌اند و دونالد ترامپ پس از انتشار خبر پیروزی آقای میلی در شبکه اجتماعی تروث سوشیال نوشت: «…به شما بسیار افتخار می‌کنم. کشورت را متحول خواهی کرد و آرژانتین را دوباره به عظمت می‌رسانی 

خاویر میلی ۵۳ ساله از ۱۰ دسامبر کار خود را آغاز خواهد کرد. او در کارزار انتخاباتی‌اش بارها وعده «پایان انحطاط» و «بازسازی آرژانتین» را داده است. 

انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین در حالی برگزار شد که این کشور دچار مشکلات اقتصادی است و تورم به بالای ۱۴۰ درصد رسیده است. 

گزارش ها حاکی از آن است که از هر ۵ آرژانتینی، دو نفر در فقر زندگی می‌کنند و مردم از ساختار سیاسی کشور ناراضی هستند. 

خاویر میلی پس از اعلام نتایج در جمع هوادارانش گفت: «ما با مشکلات عظیمی روبرو هستیم. تورم، رکود اقتصادی، نبود شغل واقعی، ناامنی، فقر و فلاکت 

او بار دیگر بر عزم خود برای «نظم دادن به بودجه و حل مشکلات بانک مرکزی» تاکید کرد و اینکه ساختار دولت را «پاکسازی» خواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی