Search
Asset 2

جو بایدن از کسب و کار پسرش ماهانه مبالغی دریافت کرده است

اعتراف هانتر بایدن به دریافت بیش از نیم میلیون دلار از یک شرکت مرتبط با حزب کمونیست چین
جو بایدن و پسرش هانتر بایدن در مراسم سالانه عید پاک در کاخ سفید در واشنگتن در ۱۰ آوریل ۲۰۲۳ شرکت می‌کنند.(Drew Angerer/Getty Images)

بر اساس سوابق بانکی منتشر شده در ۴ دسامبر، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از یکی از مشاغل پسرش مبالغی دریافت کرده است.

بر اساس اسنادی که توسط کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا به دست آمده و منتشر شده است، جو بایدن این مبالغ را از سپتامبر ۲۰۱۸ دریافت کرده است.

اسناد نشان می‌دهد که جو بایدن در زمانی که معاون سابق رئیس‌جمهور بود، برگه‌ای را امضاء کرده که بر اساس آن، ۱۳۸۰ دلار به صورت ماهانه از شرکت اواسکو، یکی از مشاغل هانتر بایدن، دریافت کند.

یکی از دستیاران کمیته نظارت مجلس گفت که این هیئت دارای شواهدی است که نشان می‌دهد حداقل سه ماه یکبار پرداخت انجام شده است. سوابق بانکی از طریق احضاریه برای حساب‌های بانکی شخصی و تجاری  بایدن و جیمز بایدن، برادر رئیس‌جمهور به دست آمده است.

جیمز کامر، رئیس کمیته، در بیانیه ویدئویی گفت: «پرداخت‌های نهاد تجاری هانتر به جو بایدن اکنون بخشی از الگویی است که نشان می‌دهد جو بایدن از شیوه‌های به‌کارگیری نفوذ خانواده‌اش اطلاع داشته، در آن مشارکت داشته و از آن بهره برده است.»

طبق ایمیلی که از روی لپ‌تاپ هانتر بایدن ارسال شده بود،  او ماهانه ۱۳۸۰ دلار به پدرش پرداخت می‌کرد که این مبلغ به عنوان پرداخت هزینه یک اتومبیل فورد رپتور درج شده بود.

اَبی لوول، یکی از وکلای  بایدن در بیانیه‌ای به خبرگزاری‌ها گفت: «حقیقت این است که زمانی که هانتر به دلیل اعتیادش با مشکلات مالی مواجه بود و توانایی تامین مالی هزینه یک اتومبیل را نداشت، پدرش به او کمک کرد….وقتی هانتر توان مالی پیدا کرد، پول پدرش را پس داد و خودش پرداخت‌ها را بر عهده گرفت.»

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره این سوابق به خبرنگاران در واشنگتن گفت که آنها را ندیده است.

این اسناد به عنوان بخشی از تحقیقات مجلس نمایندگان درباره جو بایدن و خانواده‌اش به دست آمده است که بر معاملات تجاری انجام شده در دوران معاونت رئیس‌جمهور و در فاصله زمانی بین خروج وی از دولت تا زمانی که ریاست جمهوری را بر عهده گرفت، متمرکز است.

جو بایدن اظهارات متعددی در مورد معاملات تجاری پسرش بیان کرده است که معلوم شده نادرست بوده است، از جمله این ادعا که پسرش از چین پول به دست نیاورده است. هانتر بایدن اخیراً در دادگاه اعتراف کرد که از چین پول به دست آورده است.

تیم حقوقی هانتر بایدن و متحدان رسانه‌ای کاخ سفید ادعا می‌کنند که نهادهای شرکتی هانتر هرگز مستقیماً به جو بایدن پرداخت نکرده‌اند.  کامر گفت: «ما می‌توانیم این آخرین نقطه صحبت را رسماً به لیست دروغ‌ها اضافه کنیم.»

هانتر بایدن از شرکت اواسکو برای دریافت تعدادی از پرداخت‌ها، از جمله پرداخت‌های ماهانه به او از بوریسما، یک شرکت انرژی اوکراینی که او در هیئت مدیره آن خدمت می‌کرد، استفاده کرده است. طبق سوابق، او اغلب از وجوه اواسکو برای هزینه‌های شخصی، از جمله اجاره آپارتمان استفاده می کرد.

بازرسان به نقل از یکی از همکاران تجاری سابق  بایدن گفتند که  بایدن اواسکو را به دلیل مشکلات مالیاتی راه اندازی کرد.

بر اساس اظهارنامه مالیاتی هانتر بایدن، اواسکو در سال ۲۰۱۷ و  ۲۰۱۸ میلیون ها دلار دریافت کرده است. این شامل پرداخت یک میلیون دلاری از پاتریک هو، یک تاجر چینی بود که از آن زمان به دلیل رشوه‌خواری و پولشویی به زندان افتاده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی