Search
Asset 2

هیأت منصفه هانتر بایدن را در هر ۳ اتهام مرتبط با اسلحه مجرم شناخت

هانتر بایدن در پرونده مرتبط با اسلحه در ۱۱ ژوئن در تمام اتهامات مجرم شناخته شد.
حضور هانتر بایدن، پسر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، همراه با همسرش، ملیسا کوهن بایدن، در محل دادگاه، در ساختمان فدرال جی. کیلب بوگز، ویلمینگتون، دلاور، ۱۱ ژوئن ۲۰۲۴. (Anna Moneymaker/Getty Images)

هانتر بایدن در پرونده مرتبط با اسلحه در ۱۱ ژوئن در تمام اتهامات مجرم شناخته شد. او اولین فرزند رئیس‌جمهور آمریکا است که با محاکمه و محکومیت فدرال روبه‌رو شده است.

محاکمه هانتر بایدن در ارتباط با خرید یک کلت کبرا در ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸ از یک اسلحه‌فروشی انجام گرفت. دادستان‌ها می‌گویند او در زمان خرید اسلحه به کراک اعتیاد داشت.

مقامات آقای بایدن را به ارائه اظهارات خلاف قانون در پرسشنامه خرید اسلحه متهم کردند و گفتند که او به اسلحه‌فروشی دارای مجوز فدرال به دروغ گفته که به مواد مخدر اعتیاد ندارد و اسلحه را به مدت ۱۱ روز به‌طور غیرقانونی نگهداری کرده است. آقای بایدن با سه اتهام جنایی روبه‌رو بود که در تمام آن‌ها اعلام بی‌گناهی کرده بود.

اعضای هیأت منصفه عصر روز ۱۰ ژوئن به مدت یک ساعت وارد شور شدند و صبح روز بعد به نتیجه نهایی رسیدند. آن‌ها در مجموع سه ساعت برای بررسی این پرونده وقت گذاشتند.

این حکم پس از یک هفته محاکمه صادر شد که طی آن کاتلین بوهله، همسر سابق بایدن، زوئی کستان، دوست دختر سابق، هالی بایدن، همسر برادر و پارتنر سابق، نائومی بایدن، دختر بایدن، کارشناسان تصدیق، مالک و کارمند اسلحه‌فروشی و مردی که اسلحه را در سطل زباله پیدا کرد شهادت دادند.

دادستان‌ها گفتند که شهادت شرکای عاطفی سابق آقای بایدن و پیام‌های تلفنی و گزیده خاطرات او ثابت می‌کنند که او در زمان خرید اسلحه گرم در اکتبر ۲۰۱۸ «با آگاهی کامل» به مواد مخدر اعتیاد داشته است.

وکلای مدافع بایدن گفتند از آن‌جا که او خود را در زمان خرید اسلحه معتاد نمی‌دانست، با ارائه پاسخ منفی در پرسشنامه خرید اسلحه مبنی بر عدم اعتیاد به مواد مخدر «آگاهانه» دروغ نگفته است.

لئو وایز، دادستان کالیفرنیا، در سخنرانی پایانی خود در ۱۰ ژوئن به خاطرات و پیام‌های تلفنی آقای بایدن در زمان خرید اسلحه استناد کرد. او در پیام‌های خود به هالی بایدن گفته بود که منتظر فروشنده مواد است و کراک مصرف کرده است.

آقای وایز گفت: «او می‌دانست مواد مصرف می‌کند. این چیزی است که شواهد نشان می‌دهند. او می‌دانست به مواد مخدر اعتیاد دارد. شواهد گویای این مسئله هستند.»

وکلای مدافع ضمن تصدیق مصرف مواد مخدر توسط آقای بایدن سعی کردند این‌طور نشان دهند که او در تقلا بوده و دوره بدی را پشت سر می‌گذاشته که با مرگ برادرش، بو، بر اثر سرطان مغز در سال ۲۰۱۵ آغاز شده بود.

وکلای مدافع استدلال کردند که آقای بایدن در ماه‌های منتهی به خرید اسلحه تحت توانبخشی بوده و برداشت صدها هزار دلار وجه نقد در سال ۲۰۱۸ را به‌عنوان مدرک ارائه کردند.

دادستان‌ها اعلام کردند که صورتحساب بانکی او از پرداخت هزینه‌های توانبخشی حکایت دارد اما گفتند که پرداخت هزینه توانبخشی با کارت بانکی انجام گرفته و نقدی نبوده است. دادستان‌ها مدعی شدند که آقای بایدن وجه نقد را برای خرید مواد مخدر برداشت کرده و این مبلغ ارتباطی با هزینه توانبخشی ندارد.

وکلای مدافع همچنین استدلال کردند که کسی در روزهای منتهی به خرید اسلحه شاهد مصرف آقای بایدن نبوده است؛ از جمله طی ۱۱ روزی که اسلحه را نگه داشته بود، تا این‌که هالی بایدن اسلحه را در اتومبیل خود پیدا کرد و آن را در یک سطل زباله عمومی انداخت.

به گفته دادستان‌ها، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند آقای بایدن بلافاصله پس از خرید اسلحه مواد مصرف کرده است. آن‌ها به پیام‌هایی استناد کردند که او تنها چند روز پس از خرید اسلحه برای هالی بایدن فرستاده بود.

او در یکی از پیام‌ها نوشته بود که «منتظر فروشنده‌ای به نام موکی» است و در پیام بعدی خود نوشته بود که روی سقف اتومبیل کراک مصرف کرده است.

بسیاری از اعضای خانواده آقای بایدن، از جمله بانوی اول آمریکا، جیل بایدن، و عموی او، جیمز بایدن، برای حمایت از او در دادگاه حضور داشتند اما دادستان‌ها به هیأت منصفه گفتند که کاری به حمایت اعضای خانواده نداشته باشند و روی شواهد پرونده تمرکز کنند.

آقای وایز با اشاره به حضور اعضای خانواده آقای بایدن به هیأت منصفه گفت: «افرادی که در دادگاه حضور دارند، مدرک محسوب نمی‌شوند.»

آقای بایدن در جریان محاکمه در جایگاه شهود حاضر نشد و آقای لاول از قاضی خواست تا به هیأت منصفه توضیح دهد که از این مسئله علیه موکل او استفاده نکنند.

پنج ماه تا انتخابات سال ۲۰۲۴ باقی مانده و این محاکمه در شرایطی برگزار می‌شود که پدر آقای بایدن با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، که هفته‌ها پیش در دادگاه جنایی منهتن مجرم شناخته شد، رقابت خواهد کرد.

این آخرین محاکمه جنایی آقای بایدن در سال جاری نیست. او به اتهام فرار مالیاتی در سپتامبر سال جاری در کالیفرنیا دادگاهی خواهد شد.

آقای بایدن با محکومیت در پرونده اسلحه فدرال حداکثر ۲۵ سال به زندان خواهد افتاد، اگرچه مجرمانی که سابقه قبلی ندارند معمولاً حکم حداکثری نمی‌گیرند.

قاضی تاریخی برای صدور حکم تعیین نکرده است اما حکم نهایی معمولاً طی ۱۲۰ روز پس از اعلام مجرمیت صادر خواهد شد. جلسه صدور حکم حداکثر یک ماه قبل از انتخابات نوامبر برگزار خواهد شد.

این‌که آیا قاضی پس از اعلام مجرمیت آقای بایدن را به زندان می‌اندازد یا خیر، مشخص نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی