Search
Asset 2

قزاقستان از افزایش گردشگران ایرانی به این کشور خبر داد

یک رسانه قزاقستانی از ورود موج سوم گردشگران ایرانی به این کشور خبر داده است.
قزاقستان، پارک پانفیلوف (Kalpak Travel)

یک رسانه قزاقستانی از ورود موج سوم گردشگران ایرانی به این کشور خبر داده است.

به گزارش تایمز آستانه، با آغاز تعطیلات نوروز، موج سوم گردشگران ایرانی وارد آق‏تاو شده‏ و از مسافران تهران با موسیقی سنتی و غذا پذیرایی شده است.

شهر بندری آق‏تاو واقع در در استان مین‌قشلاق از کشور قزاقستان، روز ۲۸ مارس گزارش داد که این شهر از ابتدای سال تاکنون پذیرای ۱۴۰۰۰ گردشگر خارجی بوده است.

این رسانه به نقل از علی اکبر جوکار، سفیر ایران در قزاقستان نوشته است که توافقنامه‏ای بین ایران و قزاقستان مبنی بر اجازه ورود گردشگران دو کشور بدون روادید به مدت ۱۴ روز که در سال ۲۰۲۲ امضا شد، تعداد گردشگرانی را که از ایران وارد قزاقستان می‌شوند، افزایش داده است.

به گفته اوسپان نیسان، معاون اداره کارآفرینی و کشاورزی آق‏تاو، بیشترین گردشگرانی که از این منطقه بازدید می‌کنند از ایران، ایتالیا، روسیه و فرانسه می‌آیند.

پاسپورت ایرانی در در جایگاه ۱۹۰ جهان

چندی پیش مؤسسه مشاوره مالی «نومَد کپیتالیست»، در رتبه‌بندی خود، جایگاه پاسپورت جمهوری اسلامی را در رتبه ۱۹۰ از ۱۹۹ کشور معرفی کرد.

این مؤسسه گزارش کرده است که با پاسپورت ایرانی تنها می‌توان به ۱۱ کشور بدون ویزا سفر کرد و افزود که ایرانی‌ها از داشتن تابعیت دیگر کشورها منع می‌شوند و شهروندان آن سطح پایینی از آزادی را تجربه می‌کنند.

یکی از دلایل افزایش سفر‏های ایرانیان به کشور‏هایی همچون ترکیه و قزاقستان، ضعیف بودن پاسپورت ایرانی و نبود امکان سفر به کشور‏های اروپایی یا غربی است. همچنین کاهش روز‏افزون ارزش ریال ایران سفر به کشور‏های اروپایی را برای ایرانیان بسیار پرهزینه کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی