Search
Asset 2

نخستین عمل پیوند کلیه بدون بیهوشی در آمریکا انجام شد

جراحان آمریکایی برای نخستین بار عمل پیوند کلیه بدون بیهوشی را در حالی انجام دادند که طی آن بیمار ۲۸ ساله در تمام مدت هوشیار بود.
(BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/GettyImages)

جراحان آمریکایی برای نخستین بار عمل پیوند کلیه بدون بیهوشی را در حالی انجام دادند که طی آن بیمار ۲۸ ساله در تمام مدت هوشیار بود و یک روز بعد از عمل جراحی بدون هیچ احساس دردی از بیمارستان ترخیص شد.

جراحان بیمارستان «نورث‌وسترن مدیسن» در شهر شیکاگوی آمریکا، این عمل پیوند کلیه را بر روی «جان نیکلاس» انجام دادند و به جای بیهوشی عمومی، از روش‌های تزریق اپیدورال نخاعی، بلوک عصبی و داروهای آرامبخش سبک استفاده کردند.

بر اساس گزارش شبکه سی‌بی‌اس نیوز، عمل جراحی کمتر از دو ساعت طول کشید. نیکلاس گفت که در طول عمل جراحی در قسمت پایین تنه خود چیزی احساس نکرده است. پزشکانی که این جراحی را انجام دادند گفتند که این روش می‌تواند زندگی بیماران را تغییر دهد.

دکتر گارسیا توماس، رئیس بخش بیهوشی این بیمارستان گفته است که «انجام این روش برای پیوند کلیه از بسیاری از سزارین‌ها راحت‌تر بود. در مورد جان، ما یک تزریق بی‌حسی نخاعی را به همراه کمی آرام‌بخش انجام دادیم. این تزریق فوق‌العاده ساده و بدون دردسر بود، به جان اجازه داد تا برای این عمل بیدار باشد و تجربه بیمار را بهبود بخشد.»

این پزشک افزود که این روش بیهوشی برای پیوند کلیه به بیمارانی که خطرات یا فوبیای بیهوشی عمومی دارند کمک می‌کند و مدت بستری شدن آنها در بیمارستان را کاهش می‌دهد تا بتوانند در خانه راحت‌تر بهبود یابند.

به گزارش کانال «ای‌بی‌سی‌سون» شیکاگو با بیان اینکه اهداکننده کلیه دوست قدیمی جان نیکلاس بود، عنوان کرد جان بیش از یک دهه بود که از زمان تشخیص بیماری کرون، مشکلات کلیوی را تجربه می‌کرد. نتایج آزمایشگاهی نشان داد که او در کلیه‌هایش التهاب داشت، اما ریشه این موضوع هرگز پیدا نشد.

این بیمار هنگام صحبت در مورد این روش جراحی در کنفرانس خبری دوشنبه، کاملاً تحت تأثیر قرار گرفته و گفته بود: «آن لحظه خاص که کلیه را در دستان دکتر نادیگ دیدم، بسیار به من قدرت داد.»

او پیشتر در یافتن اهداکننده کلیه با مشکل مواجه شده بود. مادر او ابتدا قصد داشت کلیه خود را اهدا کند، اما پس از تشخیص سرطان سینه نتوانست این کار را انجام دهد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی