Asset 2

قرآن سوزی این بار در دانمارک؛ قرآن و پرچم عراق در کپنهاک به آتش کشیده شد 

سوزاندن قران و پرچم عراق در کپنهاک دانمارک
سوزاندن قران و پرچم عراق در کپنهاک دانمارک (Screenshot Via Twitter)

اعضای یک گروه راستگرای افراطی در دانمارک پس از اعتراض گسترده کشورهای مسلمان به سوزاندن قرآن در سوئد و اخراج سفیر این کشور از بغداد، نسخه‌ای از قرآن و پرچم عراق را در مقابل سفارت عراق در کپنهاک به آتش کشیدند. 

بر اساس گزارشهای منتشر شده، اعضا گروه راستگرای (میهن‌پرستان دانمارک) با برافراشتن بنرهایی در مخالفت با اسلام، همچنین پرچم عراق و نسخه‌های از قران را نیز لگدمال کرده و تصاویر این اقدام را به صورت زنده از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. 

اعضای گروه میهن‌پرستان دانمارک، اعلام کردند که در اعتراض به حمله معترضان به قرآن سوزی به سفارت سوئد در بغداد دست به این اقدام زده‌اند. 

پس ازآنکه یک پناه‌جوی عراقی به نام سلوان مومیکا دو بار قرآن کریم را در استکهلم سوزاند، حامیان مقتدا صدر، روز پنجشنبه ٢٩ تیرماه در بغداد به سفارت سوئد در بغداد حمله کردند و آن را به آتش کشیدند. 

پس از آن نیز دولت عراق از سفیر سوئد در بغداد خواست که خاک عراق را ترک کند همچنین عراق دستور بازگشت کاردار سفارت خود در استکهلم را صادر کرده است. 

علاوه بر این تعدادی از کشورهای مسلمان مانند، مصر، ترکیه، عربستان سعودی، قطر، اردن و چند کشور دیگر سوزاندن قرآن در سوئد را محکوم کردند. 

وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز خواهان بازداشت و محاکمه فرد قرآن سوز شد و اعلام کرد که از پذیرفتن سفیر جدید سوئد خودداری خواهد کرد. 

 پس از آتش‌زدن قرآن و پرچم عراق در دانمارک، صدها تظاهرکننده خشمگین عراقی بامداد امروز در مقابل منطقه سبز بغداد تجمع کردند. 

این معترضان که گفته می‌شود از هواداران جریان صدر هستند با یورش به سمت دروازه‌های منطقه سبز بغداد قصد داشتند به سفارتخانه دانمارک واقع در منطقه امنیتی سبز بغداد حمله کنند که در جریان این تظاهرات، با نیروهای امنیتی درگیر شدند. 

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی عراق با نصب موانع سیمانی مقابل ورودی‌های منطقه امنیتی مانع از ورود معترضان خشمگین عراقی به محوطه منطقه دیپلماتیک سبز بغداد شدند. 

گفتنی است که در اوایل فروردین‌ماه و همزمان را روزهای نخست ماه رمضان، اعضای گروه میهن‌پرستان دانمارک در مقابل سفارت ترکیه در کپنهاک اقدام به قران سوزی کردند. در آن زمان این اقدام واکنش‌های شدیدی به دنبال نداشت. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی