Search
Asset 2

رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به حمله اسرائیل: آنها را پشیمان خواهیم کرد

رهبر جمهوری اسلامی در پی حمله هوایی اسرائیل به بخش کنسولی جمهوری اسلامی در دمشق سوریه در وب‌‌‌‏سایت خود نوشت: «آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد.»
علی خامنه‌‌‏ای، رهبر جمهوری اسلامی (Khamenei.ir)

حمله هوایی اسرائیل به بخش کنسولی جمهوری اسلامی در دمشق سوریه که منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۱ تن از جمله هفت عضو سپاه پاسداران شد، واکنش‌‌‌‏هایی در پی داشته است.

علی خامنه‌‌‏ای، رهبر جمهوری اسلامی در پی این حمله با انتشار پیامی در وب‌‌‌‏سایت خود نوشته است که «آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد.»

حسین اکبری، سفیر جمهوری اسلامی با انتشار مطلبی در شبکه اجتماعی ایکس عنوان کرد که محل اقامت او و بخش کنسولی سفارت به همراه وابستگان نظامی رسمی جمهوری اسلامی ایران هدف حمله قرار گرفتند.

روابط عمومی سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دو تن از فرماندهان ارشد سپاه به نام‌‌‌‏های محمدرضا زاهدی و محمدهادی حاج رحیمی و پنج تن از افسران همراه آنها با اسامی حسین امان‌اللهی، مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقابابایی و علی صالحی روزبهانی کشته شده‌اند.

این در حالی است که دانیل هاگاری، سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل، به سی‌ان‌ان گفته است که مکان مورد هدف، کنسولگری و سفارت نبوده و یک ساختمان نظامی متعلق به نیروهای سپاه قدس بوده است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل نیز ایران را مسئول حمله پهپاد در اوایل روز دوشنبه علیه یک پایگاه دریایی در جنوب اسرائیل دانست.

اوایل روز سه‌شنبه، ارتش اسرائیل اعلام کرد که از سمت سوریه به اسرائیل شلیک شده است که قبل از رسیدن به هدف دفع شدند.

اسوشیتد پرس نوشته است که اسرائیل به طور فزاینده‌‌‌‏ای نسبت به تبادل آتش روزانه با حزب‌‌‌‏الله که در روزهای اخیر تشدید شده است، بی‌‌‌‏تاب شده و نسبت به احتمال وقوع یک جنگ تمام عیار هشدار داده است. شورشیان حوثی تحت حمایت ایران در یمن نیز روز دوشنبه موشک‌‌‌‏های دوربرد به سمت اسرائیل پرتاب کرده‌‌‌‏اند.

از سویی دیگر، تحلیلگران می‌گویند که یکی از فوری‌ترین پیامدهای حمله به کنسولگری می‌تواند افزایش حملات توسط نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی، به ویژه علیه نیروهای آمریکایی باشد.

سفارت روسیه در تهران با محکوم کردن این حمله عنوان کرده که این حملات می‌تواند باعث تشدید تنش‌ها در خاورمیانه که آبستن پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی است، شود.

در ادامه واکنش‌ها، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در گفتگوی تلفنی با حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی خواستار اقدام و واکنش مناسب و فوری سازمان همکاری اسلامی علیه حمله اسرائیل شده است.

زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز طی نامه‌ای به رئیس شورای امنیت درخواست کرد نشستی فوری برای رسیدگی به حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در سوریه برگزار کند.

سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان نیز گفته که حمله به شعبه کنسولی سفارت جمهوری اسلامی در دمشق پایتخت سوریه، نقض آشکار موازین دیپلماتیک و اقدامی تحریک آمیز است که باعث افزایش ناامنی در منطقه می‌شود.

آمریکا اطلاع قبلی درباره این حمله نداشته است

وبسایت آکسیوس به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که به تهران اطلاع دادیم که «هیچ ارتباطی» یا «اطلاعات قبلی» از حمله اسرائیل به کنسولگری این کشور در دمشق نداشتیم.

بر اساس گزارش «سی‌ان‌ان»، جمهوری اسلامی گفته که ایالات متحده را به دلیل حمایت از اسرائیل «پاسخگو» خواهد دانست.

دانیل هاگاری، سخنگوی نیروهای دفاعی اسرائیل، به سی‌ان‌ان گفته است که «طبق اطلاعات ما، اینجا کنسولگری و سفارت نیست. تکرار می‌کنم، اینجا کنسولگری نیست و سفارت نیست. این یک ساختمان نظامی نیروهای قدس است که به عنوان یک ساختمان غیرنظامی در دمشق مبدل شده است.»

آسوشیتدپرس درباره این حمله نوشته است که اسرائیل در طول سال‌ها هدف‌های مرتبط با جمهوری اسلامی را در سوریه انجام داده است، که تصور می‌شود بسیاری از آنها با هدف ایجاد اختلال در انتقال تسلیحات و سایر همکاری‌ها با حزب‌الله بوده‌اند که هزاران جنگجو را برای حمایت از نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه فرستاده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی