logo_eet

راهپیمایی و اعتصاب هزاران کارگر در چین

زندانیان چینی آزار و شکنجه
زندانیان تحت حفاظت یک پلیس، در محوطه باز زندانی در نانجینگ در سال ۲۰۰۵ قدم می‌زنند. . (STR/AFP/Getty Images)
زندانیان تحت حفاظت یک پلیس، در محوطه باز زندانی در نانجینگ در سال ۲۰۰۵ قدم می‌زنند. شرکت‌های غربی اخیراً اقدام به انجام تحقیقاتی کرده‌اند، مبنی بر این ادعا که، هدفون و دیگر لوازم الکترونیکی خریداری شده آنها در یک اردوگاه کار اجباری چین ساخته شدند. (STR/AFP/Getty Images)

در چین، هزاران کارگر تولیدکننده‌ی کفش در اعتراض به دستمزدهای پایین دست به اعتصاب و راهپیمایی زدند.معترضان از کارگران دو شرکت آدیداس و نایک هستند. اعتراض‌ها اکنون به دومین هفته رسیده است.

کارگران این شرکت‌‏ها علت اعتراض خود را پایین بودن دستمزد و عمل نکردن مسئولان به تعهداتشان اعلام کردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، به گفته‌‏ی «لی دونگ»، از اداره‌ی خدمات عدالت کار شنجن چونفنگ، تعداد معترضان در شهر دونگ‌گوآن واقع در استان گوانگ‌‏دونگ مرتباً در حال افزایش است.

مقامات چین اعلام کردند که هزاران پلیس مسلح را برای سرکوب معترضان به این منطقه فرستاده‌‏اند.

به‌دلیل افزایش آگاهی کارگران از حقوق و مزایای خود، اعتراضات کارگری در چین در حال افزایش است. عدم پرداخت به موقع حقوق و حق بیمه، عمل نکردن مسئولان به تعهدات مسکن کارگری و نبود امنیت شغلی از دلایل اعتراض این کارگران است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این‌‏باره «جفری کروثال»، سخن‌گوی «چاینا لیبر بولتین» که یکی از سازمان‌‏های مدافع حقوق کارگری در چین است، افزود: «کارگران در اعتراض به شرایط دیکته شده توسط کارفرمایان دست به اعتراض می‌‏زنند، آن‌‏ها می‌‏خواهند حق مذاکره داشته باشند و شنیده شوند.»

البته شرایط نامناسب کار تنها به کارگران این کارخانه‌ها محدود نشده است. وضعیت کار برای کارگران زندانی همین منطقه سخت‌‏تر توصیف شده است.

«دنی کانشن»، یکی از زندانیان درباره‌‏ی شرایط کاری دیگر افراد زندانی شده در اردوگاه‌‏های کار اجباری چین می‌‏گوید: «اگر زندانیان نتوانند سهمیه‌ی تعیین‌شده درخصوص تهیه‌ی محصولات را انجام دهند به بیرون منتقل شده و به آن‌‏ها شلیک می‌‌‏شود.»

وی ادامه داد: «هرروز صبح که از خواب برمی‌خیزید، نمی‌دانید که آیا از آن روز جان سالم به‌در می‌برید یا نه.»

وی همچنین گفت که حقوق ماهیانه‌ی زندانیان، بسیار کم بوده است. آن‌‏ها در ازای دستمزد ناچیز مجبورند بیش از ۷۰ ساعت در هفته کار ‌کنند.

گفته می‌‏شود شرکت الکترونیکی «دونگ‌گوآن سیتی جوی‌استار» در چین، برای تهیه سفارش‌ها در حجم بسیار بالا از این کارگران استفاده ‌‏کرده است. محصولات تهیه شده برای شرکت هواپیمایی کانتاس استرالیا ارسال می‌شود.

درحال حاضر این شرکت هواپیمایی درحال انجام تحقیقاتی برای اثبات این ادعا است. بر اساس این ادعا شرکت هواپیمایی کانتاس استرالیا، شرکت صنعتی الکترولوکس سوئد، و شرکت امرسون امریکا برخی از محصولات الکترونیکی را ضمن سفارش به چین از اردوگاه‌‏های اجباری این کشور تهیه می‌‏کردند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *