Asset 2

ادامه آتش‌سوزی گسترده در یونان؛ ده‌ها هزار نفر به مناطق امن منتقل شدند 

آتش‌سوزی‌های گسترده در مناطق مختلف یونان
مردم محلی در 19 ژوئیه 2023 در آتن، یونان، آتش سوزی در نزدیکی روستای Vlyhada در نزدیکی آتن را مشاهده می کنند.(Milos Bicanski/Getty Images)

آتش‌سوزی‌های گسترده در مناطق مختلف یونان به جزیره کورفو در غرب این کشور نیز رسید و مقامات این کشور پس از جزیره رودوس، دستور تخلیه جزیره کورفو را نیز صادر کردند. 

دستور تخلیه جزیره کورفو که مقصدی محبوب برای گردشگران است و سالانه صدها هزار بریتانیایی از آن بازدید می‌کنند، اواخر روز یکشنبه از سوی سرویس ارتباطات اضطراری یونان صادر شد.  

علاوه بر گردشگران، به ساکنان مناطق مختلف این جزیره نیز هم گفته شده که محل سکونت خود را ترک کنند. یک مقام دولتی گفت که قایق‌هایی برای تخلیه ساکنان این مناطق از طریق دریا فرستاده شدند. 

عکس‌های منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی شعله‌های آتش را نشان می‌دهد که این جزیره را فراگرفته است. 

این در حالی است که به دنبال آتش‌سوزی بزرگ در بخش‌هایی از جزیره رودوس یونان در نزدیکی ترکیه، ده‌ها هزار نفر از خانه‌ها و هتل‌هایشان تخلیه شده و انتقالشان به مکانی امن ادامه دارد. 

پلیس این کشور اعلام کرده است که ۱۶ هزار نفر از طریق زمینی و ۳ هزار نفر از طریق دریا از ۱۲ روستا و چندین هتل واقع در این جزیره تخلیه شدند. به گفته دولت یونان این بزرگ‌ترین تخلیه ناشی از آتش‌سوزی در این کشور است.  

برخی از شرکت‌های هواپیمایی پروازهایشان به یونان را لغو کرده‌اند و هزاران مسافر هم اکنون در فرودگاه «رودوس» منتظر فرصتی برای ترک این جزیره هستند. کنستانتیا دیموگلیدو، سخنگوی پلیس یونان به خبرگزاری فرانسه گفت که تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر در سراسر این کشور از مناطق پر خطر تخلیه شده‌اند. 

برخی گردشگران گفته‌اند که مجبور شده‌اند در گرمای سوزان مایل‌ها پیاده‌روی کنند تا به مکانی امن برسند. در کنار جاده هم لاشه حیوانات و خودروهای آتش گرفته دیده می‌شود. 

حداقل سه هتل در منطقه جنگلی کیوتاری در شرق رودوس تخریب شده و معاون شهردار این جزیره گفته است که برخی از مردم مجبور شده‌اند حداقل یک شب را در جعبه‌های مقوایی بخوابند. 

شدت آتش‌سوزی‌ها به حدی است که صدها آتش‌نشان از رومانی، بلغارستان، لهستان، اسلواکی و مالت راهی کمک به آتش‌نشانان یونانی در اطفای حریق شده‌اند. فرانسه، ایتالیا، ترکیه، قبرس، اسرائیل و اردن نیز با هواپیماها و هلی‌کوپترهای اطفای حریق به منطقه شتافته‌اند. 

این آتش‌سوزی‌ها حدود یک هفته است که آغاز شده و مناطق مختلفی را نیز درگیر کرده و در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۴ مورد حریق گزارش شده است. یونان با گرمای شدید دست‌وپنجه نرم می‌کند و دمای هوا در سراسر این کشور از ۴۰ درجه سانتیگراد فراتر رفته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی