Search
Asset 2

دیدار وزیر خارجه آمریکا با محمود عباس در اردن 

دیدار محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، با محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین در جریان دیدار آنها در امان، پایتخت اردن در 13 اکتبر 2023، دست می‌دهد.(JACQUELYN MARTIN/POOL/AFP via Getty Images)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در جریان سفر دوره‌ای خود به منطقه با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در امان، پایتخت اردن دیدار کرد. 

دیدار بلینکن با محمود عباس در اردن پس از سفر کوتاه وزیر خارجه آمریکا از اسرائیل انجام شد. 

او در اسرائیل اعلام کرد که قرار است به منظور فشار بر حماس برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی با تعدادی از رهبران کشورهای کلیدی خاورمیانه مانند عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و قطر دیدار کند. 

وی گفت که ایالات متحده این کشورها را متقاعد خواهد کرد که از گسترش درگیری در اطراف نوار غزه جلوگیری کنند و از نفوذ خود بر حماس برای «آزادی فوری و بدون قیدوشرط گروگان‌ها» استفاده کنند. 

در حالی بلینکن با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار کرد که این گروه کنترل کرانه باختری را در دست دارد و گروه تروریستی حماس پس از یک درگیری ۳ماهه با تشکیلات خودگردان فلسطین در سال ۲۰۰۷ کنترل کامل غزه را به دست گرفت.  

از سوی دیگر محمد اشتیه نخست‌وزیر فلسطین با انتشار یک پیام ویدئویی ضمن یادآوری اینکه هر نوع حمله زمینی به غزه عواقب فاجعه‌باری به همراه خواهد داشت و موجب کشتار جمعی مردم فلسطین خواهد شد مدعی شد: هم اکنون صدها زن و کودک و انسان بی‌گناه زیر آوار ساختمان‌های ویران شده در منطقه جان باختند. 

محمد اشتیه همچنین از رسانه‌های گروهی بین‌المللی خواست تا به «پخش ادعاها و اخبار دروغین در مورد خلق فلسطین پایان دهند.» 

در همین حال و با نزدیک شدن به پایان ضرب‌الاجل اسرائیل به شهروندان فلسطینی برای تخلیه بخش شمالی نوار غزه و احتمال آغاز تهاجم زمینی اسرائیل به غزه، لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده نیز امروز وارد اسرائیل شد. 

سرهنگ دانیل هگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفت وزیر دفاع آمریکا با حضور در ستاد ارتش اسرائیل با یوآو گالانت، وزیر دفاع و هرتسی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، مذاکره کرد. 

لوید آستین همچنین با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کرد و در مقابل خبرنگاران به نتانیاهو گفت که معتقد است «گروه تروریستی حماس از بسیاری جهات بدتر از داعش است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی