Asset 2

محرم امسال به صحنه مبارزه علیه جمهوری اسلامی تبدیل شد 

عزاداری‌های محرم فرصتی برای انتقاد از جمهوری اسلامی شده است
(Screenshot Via Twitter)

همزمان با آغاز ایام عزاداری‌های محرم و تبلیغات پرشمار رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی برای برگزاری حکومتی این مراسم، معترضان در ایران از هر فرصتی استفاده کردند تا یاد کشته‌شدگان اعتراضات را زنده کرده و رفتار حاکمان ایران را با یزید مقایسه کنند. 

امروز و همزمان با دهمین روز محرم، در ظهر عاشورا، جمعی از اعضای تکیه «نیاکی» آمل با لباس‌های سفید در کنار مزار غزاله چلابی، موزیک «از خون جوانان وطن لاله دمیده» را نواختند و به او ادای احترام کردند. 

نهادهای امنیتی طی ماه‌های اخیر تلاش کردند از راه‌های مختلف مزار کشته‌شدگان اعتراضات سال گذشته را از دید عموم پنهان کنند و دور محوطه امامزاده قاسم آمل که غزاله چلابی از جان‌باختگان اعتراضات اخیر در آنجا دفن شده بود را دیوارکشی کردند. اما این اقدام موثر واقع نشد و امروز تعدادی از شهروندان آمل به صورت جمعی برای ادای احترام به آنجا رفتند. 

از سوی دیگر طی روزهای اخیر آهنگ جدید «غلام کویتی پور» به نام «رئیس» با همراهی یک خواننده جوان منتشر شده که حاوی انتقادات تندی علیه مسئولان کشور است و بسیاری رئیس در این ترانه را علی خامنه‌ای تعبیر کرده‌اند. 

کویتی پور که بیش از همه با قطعه «ممد نبودی ببینی» در روزهای آزادسازی خرمشهر شناخته می‌شود، با انتشار جدیدترین اثر موسیقی خود ویژه ماه محرم به معترضان علیه جمهوری اسلامی پیوسته است. 

در بخشی از این ترانه آمده است: وطنم شرحه شرحه خونو لاله زار/ سرنوشت درختامون چوبه پای دار/ قسم به خدا و این خاک پاره پاره/ اینجا دیگه جایی واسه دلخوشی نداره/ دشمن اومده میونمون رئیس/ ترس افتاده به جونمون رئیس/ جون نداره پهلوونمون رئیس/ وقتشه زمونه باطلت کنه/ وقتشه که صندلی ولت کنه. 

همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی مخصوصاً در توییتر، با قرار دادن تصاویری از عزاداری‌های حکومتی برای مظلومیت امام سوم شیعیان و خانوادهاش در کنار تصاویری از ضرب و شتم معترضان توسط نیروهای امنیتی، ظلم حکومت جمهوری اسلامی را یادآور شدند. 

حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر یکی از همین کلیپ‌ها را منتشر کرده است. 

کاملیا سجادیان، مادر محمدحسن ترکمان، معترض کشته شده در بابل، نیز با یه اشتراک گذاشتن عکسی از خود با لباس سفید در اینستاگرام نوشت: «سفیدپوش راه و مرام خون‌های پاک شهیدان هستم، سفیدپوش فریاد عدالت و حقانیت حسینم، سفیدپوش ماه محرمی هستم که خرافه‌پرستی در آن نباشد 

در آغاز ماه محرم، برخی خانواده‌های دادخواه نیز پیشنهاد کرده بودند که در این ماه از پوشیدن لباس سیاه خودداری شود و مخالفان حکومت به جای آن لباس سفید بر تن کنند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی