Search
Asset 2

حمله اسرائیل: نتانیاهو کشته شدن هفت نفر را حمله ناخواسته به مردم بی‌‏گناه خواند

هفت کارگر امدادرسان در حمله به وسایل نقلیه‌شان در اواخر روز دوشنبه در مرکز غزه پس از کمک به توزیع مواد غذایی به غزه که ساعاتی قبل با کشتی رسیده بود، کشته شدند.
بنیامین نتانیاهو, نخست‌وزیر اسرائیل (Ohad Zwigenberg/Pool/AFP via Getty Images)

موسسه خیریه آشپزخانه مرکزی جهانی صبح روز سه شنبه اعلام کرد، هفت کارگر امدادرسان در حمله به وسایل نقلیه‌شان در اواخر روز دوشنبه در مرکز غزه پس از کمک به توزیع مواد غذایی و سایر تجهیزات به شمال غزه که ساعاتی قبل با کشتی رسیده بود، کشته شدند.

ارین گور، مدیر‌‏عامل آشپزخانه مرکزی جهانی در بیانیه‌‏ای گفت: «این غیرقابل بخشش است. نه تنها یک حمله به آشپزخانه مرکزی جهانی است بلکه حمله به سازمان‌های بشردوستانه است که در وخیم‌ترین شرایطی که از غذا به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌شود، وارد عمل می‌شوند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه شنبه این حادثه را «غم‌‏انگیز» خواند.

به گزارش آسوشیتد‏پرس، نتانیاهو در بیانیه‌ای ویدیویی گفت: «این موارد در زمان جنگ اتفاق می‌افتند. به طور کامل در حال بررسی هستیم؛ با دولت‌ها در تماس هستیم و هر کاری را انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم که این اتفاق دیگر تکرار نمی‌شود.»

او افزود که نیروهای اسرائیل، «حمله ناخواسته… به مردم بی گناه» انجام داده‌‏اند. او گفت که مقامات در حال بررسی این اعتصاب هستند و تلاش خواهند کرد تا از تکرار آن اطمینان حاصل کنند.

در بیانیه آشپزخانه مرکزی جهانی آمده است که کارگران کشته شده شامل شهروندان استرالیا، لهستان و بریتانیا، فردی با تابعیت دوگانه آمریکایی-کانادایی و کارمندان فلسطینی محلی هستند.

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا، مرگ لالزاومی فرانککام، امدادگر ۴۴ ساله استرالیایی را تایید کرد و گفت که دولت او با اسرائیل تماس گرفته است تا مسئولین این حادثه پاسخگو شناخته شوند. 

او روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «این یک تراژدی انسانی است که هرگز نباید رخ می‌داد، کاملا غیر قابل قبول است و استرالیا به دنبال پاسخگویی کامل و مناسب خواهد بود.»

در بیانیه آشپزخانه مرکزی جهانی آمده است که دو خودروی زرهی دارای برچسب هنگام خروج از انباری در دیر البلاح در مرکز غزه مورد اصابت قرار گرفتند؛ جایی که این گروه، کمک‌های بشردوستانه را که در مسیر دریایی از قبرس به غزه آمده بود، تخلیه کردند.

ارتش اسرائیل افزود که «تلاش‌های زیادی برای فراهم کردن شرایط تحویل ایمن کمک‌های بشردوستانه انجام می‌دهد و در تلاش‌هایش برای تأمین غذا و کمک‌های بشردوستانه به ساکنان غزه با آشپزخانه مرکزی جهانی همکاری نزدیک دارد.»

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای بامداد سه‌شنبه گفت که ایالات متحده از این حادثه «دلشکسته و عمیقاً مضطرب» است و خواستار تحقیقات سریع درباره حمله ادعایی ارتش اسرائیل شد.

واتسون گفت: «کارکنان کمک‌های بشردوستانه باید محافظت شوند زیرا کمک‌هایی را ارائه می‌‌کنند که بسیار مورد نیاز است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی