Asset 2

زلزله چین نشانی از عذاب الهی

1301230308042320
مرد جوان وحشت زده در شن‌‌‌‏یانگ که هنگام زلزله خود را با یک پتو پیچانده‌‌‌‏بود، در عرض یک دقیقه از طبقه ۲۱ مجتمع مسکونی‌‌‌‏ خود به پایین آمد.(weibo.com)

زمین‌‌‏لرزه‌‌‏ای که در نزدیکی یک اردوگاه کار اجباری شناخته شده در چین به وقوع پیوست توسط کاربران اینترنت چین به عنوان یک علامت یا نشانه الهی در نظر گرفته شد – با توجه به این باور سنتی در چین که گناهکاران به‌‌‏وسیله‌‌‏ی آسمان مجازات می‌‌‏شوند.

بنا بر گفته مرکز زلزله‌‌‏شناسی چین ساعت ۱۲:۱۸ عصر روز۲۳ ژانویه زمین‌‌‏لرزه‌‌‏ای به بزرگی ۵.۱ ریشتر منطقه مرزی شهر لیائویانگ و شهر شن‌‌‏یانگِ استان لیائونینگ واقع در شمال شرقی چین را لرزاند.

مرکز زلزله ۷ کیلومتر عمق داشت و نزدیک ناحیه سوجیاتونِ شن‌‌‏یانگ، مرکز استان و یکی از شهرستان‌‌‏های شهر دِنگتا در لیائویانگ واقع شده بود. این زمین‌‌‏لرزه حدود ۳۰ ثانیه طول کشید و نه تنها در مناطق لیائونینگ احساس شد بلکه همچنین همسایه خود سایپینگ از استان جیلین، لیائویوآن و چانگ‌‌‏چون را هم به لرزه درآورد.

پکن‌‌‏تایمز درباره این زمین‌‌‏لرزه گفت: هیچ تلفات و آسیب جدی گزارش نشده است، فقط دیواره‌‌‏های بیرونی برخی از خانه‌‌‏ها دچار ترک خوردگی شده و دست کم ۸ دودکش بخاری فرو افتاده‌‌‏است.

یک مرد جوان وحشت زده در شن‌‌‏یانگ که هنگام زلزله خود را با یک پتو پیچانده‌‌‏بود، درعرض یک دقیقه از طبقه ۲۱ مجتمع مسکونی‌‌‏ خود به پایین آمد.

ساکنان شن‌‌‏یانگ گفتند که ساختمان‌‌‏ها بعد از زمین‌‌‏لرزه به لرزش و تکان خوردن ادامه دادند، که البته این مورد ساکنان را درباره پس‌‌‏لرزه‌‌‏ها نگران کرد. بسیاری از شرکت‌‌‏ها کارگران خود را به دلیل مسائل امنیتی بیرون فرستادند .

در دِنگتا به‌‌‏دلیل صدمات جدی و ترک‌‌‏خوردگی خانه‌‌‏ها که به طور محسوسی دیده می‌‌‏شد ارتباطات مختل شده بود. این دومین زمین‌‌‏لرزه‌‌‏ی این شهر در سال گذشته است.

برخی از مفسران به‌‌‏طور آنلاین این زلزله، وسایر زلزله‌‌‏ها و بلایای طبیعی در چین را، به این باور چینی که تمام بلایا ” اراده آسمان” است مربوط کردند. یک کاربر اینترنت اهل هونان اظهار داشت ” این روزها زمین‌‌‏لرزه‌‌‏های زیادی اتفاق افتاده است …  مثلاً در شهرهایی چون جیانگ سو، لیائونینگ، و شاندونگ …”

در تاریخ چین، انتهای یک سلسله فاسد اغلب با بروز بلایای طبیعی یا آب‌‌‏ و‌‌‏هوای غیرمعمول و حوادث مصیبت‌‌‏بار مشخص می‌‌‏شده است. البته در سال ۲۰۰۸ شین‌‌‏هوا، سخنگوی حزب کمونیست، در یک مقاله طولانی این نظریه را رد کرد.

پژوهشگر چینی ژو زوگین در روزنامه آزادی‌‌‏خواهِ ساتِرن متروپلیس دِیلی چنین نوشت: ” زلزله فاجعه‌‌‏بار ماه مِه ۲۰۰۸ سی‌‌‏چوان با ده‌‌‏ها هزار نفر کشته، باید یک “مجازات الهی” بوده باشد.”

وی ادامه داد :” آیا این مجازاتی از طرف آسمان نیست؟ اما به این معنا نیست که کسانی که فوت کردند گناهکارند. اگر آن مجازات الهی نبود، چرا این زلزله در زادروز تولد بودا اتفاق افتاد؟ “

شکافی که پس از زلزله در سقف خانه ایجاد شد. (weibo.com)

شین‌‌‏هوا، در تلاشی برای رد این نظریه، آن‌‌‏را از دیدگاه مردم چین باستان توضیح داد:” هر بار که بلایای طبیعی در جامعه رخ می‌‌‏داد، مردم بلافاصله آن را به عنوان موضوعی که با کاستی‌‌‏ سیاست‌‌‏های دولت مرتبط است، درنظر می‌‌‏گرفتند. در قدیم این به حدی بود که هر بار زلزله یا بلایای طبیعی وجود داشت، امپراتور” اعلامیه ای مبنی بر اشتباهاتش”  می‌‌‏نوشت.”

بعضی ازچینی‌‌‏ها به این ایده یعنی ارتباط بین یک حکومت فاسد و بلایای طبیعی دامن زدند. یک کاربر اینترنت از جیانگ‌‌‏سو نوشت: ” شما روزی خواهید فهمید که چرا آنها دچار زمین‌‌‏لرزه شدند! از ماست که برماست.”

همچنین این منبع از یک اردوگاه کار اجباری که برای تمرین‌‌‏کنندگان فالون گونگ ساخته شده بود گزارش داد که این تمرین‌‌‏کنندگان به عنوان بانک(منبعی) از اعضای زنده بدن می‌‌‏باشند و اعضای بدن آنها را درحالی‌‌‏که زنده هستند، خارج می‌‌‏کنند.

گزارش شده است که در سال ۲۰۰۶ هزاران تمرین‌‌‏کننده‌‌‏ی فالون گونگ در یک بیمارستان و اردوگاه کار اجباری در سوجیاتون حبس شده بودند. این اتهامات با این موضوع ادامه پیدا می‌‌‏کند که اعضای بدن این افراد درحالی که زنده و هشیار بودند برداشته می‌‌‏شده و بعد از عمل بدن را می‌‌‏سوزاندند و اعضای بدن برداشت شده را می‌‌‏فروختند.

وزارت امور خارجه آمریکا کارکنانش را به این مکان فرستاد اما نتوانست این ادعای خاص را تأیید کند. اگرچه با تحقیقات بیشتر توسط محققان مستقل مشخص شد که ده‌‌‏ها هزار نفر از تمرین‌‌‏کنندگان فالون گونگ به‌‌‏خاطر اعضای بدنشان کشته شدند- فاجعه‌‌‏ای که ممکن است هنوزهم در چین ادامه داشته‌‌‏باشد.

بعداً، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که به‌‌‏خاطر تأخیر درعملکردشان- حدود سه هفته – یعنی از زمانی‌‌‏که گزارشات در مورد اردوگاه مرگِ سوجیاتون مشخص شد تا لحظه‌‌‏ای که کارکنان وزارت امور خارجه به محل رسیدند، مقامات چینی برای پاکسازی به اندازه کافی وقت داشته‌‌‏اند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی