Asset 2

کودتاچیان در نیجر حریم هوایی این کشور را بستند 

بسته شدن حریم هوایی نیجر
(Public Domain)

فرماندهان کودتای نیجر به دلیل نگرانی از مداخله نظامی سایر کشورهای افریقایی حریم هوایی این کشور را مسدود و حریم هوایی این کشور را منطقه پرواز ممنوع اعلام کردند. 

این اقدام پس از پایان ضرب‌الاجل گروه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکواس)، صورت گرفت. 

اکواس به رهبران کودتای نظامی نیجر یک هفته فرصت داده بود تا «محمد بازوم» رئیس‌جمهور برکنار شده نیجر را به قدرت بازگردانند، در غیر این صورت این گروه از «همه اقدامات، از جمله تدابیر نظامی، برای برقراری نظم در این کشور آفریقایی استفاده خواهد کرد.» مهلت یک‌هفته‌ای اکواس یکشنبه‌شب به پایان رسید. 

شرکت‌های هواپیمایی اروپایی روز دوشنبه پس از بسته شدن حریم هوایی نیجر، از اختلال و توقف پروازها در سراسر قاره آفریقا خبر دادند. 

شورای نظامی حاکم در نیجر در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد حریم هوایی این کشور را برای مقابله با مداخله نظامی که از سوی کشورهای همسایه آشکارتر می‌شود، می‌بندد. 

این شورا در بیانیه مطبوعاتی خود تصریح کرد که «هرگونه تلاش برای نقض حریم هوایی این کشور» با پاسخ «قاطع و سریع» مواجه خواهد شد. 

شورای نظامی حاکم در نیجر همچنین از «استقرار پیشاپیش نیروهای نظامی در دو کشور آفریقای مرکزی برای آمادگی اقدام نظامی علیه این کشور» خبر داد. 

فرماندهان کودتا می‌گویند قصد کناره‌گیری ندارند و هزاران نفر از هواداران آنها یکشنبه در ورزشگاه اصلی نیامی، پایتخت تجمع کردند. 

این شورا در ادامه هشدار داد هر کشوری که زمینه اقدام نظامی علیه نیجر را تسهیل کند، دشمن تلقی خواهد کرد. 

علاوه بر کشورهای عضو «اکواس» سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز کودتا را محکوم کردند و خواستار بازگشت به قانون اساسی و آزادی آقای بازوم از زندان هستند. 

از سوی دیگر بورکینافاسو و مالی، دو همسایه نیجر که توسط نظامیان اداره می‌شوند و عضویت آن‌ها در اکواس به حالت تعلیق درآمده، مخالف مداخله نظامی در این کشور هستند و حمله به نیجر را حمله به خاک خود عنوان کرده‌اند. 

آقای بازوم ۴ مردادماه طی یک کودتا به وسیله ارتش برکنار و زندانی شد و پس از آن ژنرال عبدالرحمن شیانی، فرمانده گارد ریاست‌جمهوری، خود را رهبر کشور نامیده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی