Search
Asset 2

کره شمالی می‌گوید یک سلاح هسته‌ای زیر دریایی‌ را آزمایش کرده است

کره شمالی یک سلاح هسته‌ای زیر دریایی‌ را آزمایش کرده است
(POIS Yuri Ramsey/Australian Defence Force via Getty Images)

کره شمالی روز جمعه اعلام کرد که یک پهپاد تهاجمی هسته‌ای زیر دریایی را در پاسخ به رزمایش دریایی ترکیبی بین کره جنوبی، ایالات متحده و ژاپن در این هفته آزمایش کرده است.

رسانه‌های حکومتی کره شمالی گزارش دادند که آزمایش سامانه «Haeil-5-23»، نامی که کره شمالی برای پهپادهای تهاجمی زیردریایی با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای خود گذاشته است، توسط اتاق فکر وزارت دفاع در آب‌های سواحل شرقی این کشور انجام شد.

آزمایش زیردریایی ادعایی، چند روز پس از آن صورت گرفت که کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی اعلام کرد که هدف دیرینه کشورش برای اتحاد مسالمت آمیز با کره جنوبی را کنار می‌گذارد و کشورش می‌خواهد قانون اساسی خود را بازنویسی کند تا کره جنوبی را به عنوان متخاصم‌ترین دشمن خارجی خود تعریف کند.

تنش‌ها در شبه جزیره کره به بالاترین حد خود در سال‌های اخیر رسیده است و کیم فعالیت‌های مربوط به آزمایش تسلیحات خود را تسریع کرده است که خطر درگیری هسته‌ای را افزایش می‌دهد. ایالات متحده و متحدان آسیایی‌اش با تقویت تمرینات نظامی ترکیبی خود که کیم آن را تمرین برای تهاجم می‌نامد، پاسخ داده‌اند.

پهپاد تهاجمی هسته‌ای ادعایی کره شمالی، که کیم اولین بار سال گذشته آزمایش کرد، در میان طیف گسترده‌ای از سیستم‌های تسلیحاتی است که در سال‌های اخیر با گسترش زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی به نمایش گذاشته شده است.

ارتش کره جنوبی تاکید کرده است که کره شمالی درباره توانایی‌های این پهپاد که ظاهرا برای حمله به کشتی‌ها و بنادر دشمن طراحی شده است، اغراق کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی