Search
Asset 2

تعطیلی پارک‌ها در روز سیزده بدر؛ «توطئه دشمنان» یا «دستور بالادستی»؟

(Twitter)
(Twitter)

همزمانی روز سیزده بدر امسال با سالروز درگذشت امام اول شیعیان در بیست و یکم ماه رمضان باعث انتشار اخبار ضدونقیضی درباره بازبودن پارک‌ها در سطح شهرهای کشور شد و مردمی که برای بجا آوردن سنت دیرینه سیزده بدر، خانه‌هایشان را ترک کرده بودند، به دنبال فضای سبزی برای گذراندن این روز بودند.

وزارت کشور در روز یکشنبه، دوازدهم فروردین با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هیچ تصمیمی برای تعطیلی بوستان‌ها گرفته نشده است و خبر تعطیلی بوستان‌ها را «توطئه دشمنان» خواند.


فرماندار قزوین اما در مصاحبه با صداوسیما گفته بود که استان قزوین براساس «دستورالعمل بالادستی» و همگام با کل استان‌های کشور، پارک‌ها را در روز سیزده فروردین تا یک ساعت قبل از اذان مغرب تعطیل می‌کند.

ویدئوی فرماندار قزوین

تصاویری از بنرهای شهرداری و شوراهای شهر در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد این دو نهاد حکومتی در این بنرهای نصب شده در سطح شهرها، مردم را از آمدن به فضاهای سبز در سیزده بدر برای «حفظ ارزش‌های اسلامی و حرمت روزه‌داران» منع کرده‌اند.

ایرنا گزارش داده است که تعدادی از نهادهای دولتی در شهرستان‌های استان مازندران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده‌اند که تمامی پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و سواحل در روزهای دوازدهم و سیزدهم فروردین مسدود است و مسافران اجازه برپایی چادر و اسکان در این اماکن را در روزهای یادشده ندارند و از تردد افراد و خودروها نیز جلوگیری می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است که در استان مازندران ۳۹ پارک جنگلی وجود دارد که طبق آمار ستاد خدمات سفر استانی ورود روزانه بیش از ۱۵ هزار دستگاه خودرو به پارک های جنگلی در تطعیلات نوروزی به ثبت رسیده است.

پارک‌های خلوت

در این میان ویدیوی مشابهی نیز از خبرگزاری جمهوری اسلامی در شبکه اجتماعی ایکس منتشر شده است که در آن، بازدید هوایی تعدادی از مسئولین دولتی را بر اماکن تفریحی و فضای سبز پایتخت را در سیزده فروردین امسال نشان می‌دهد در حالیکه پارک‌ها خلوت است و کسی در اماکن سبز تردد نمی‌کند. مهدی جامی، یکی از اساتید روزنامه‌نگاری و کاربر ایکس در واکنش نوشته است: «معنا و مفهوم این ویدئو آن است که … چی؟! مردم را فراری دادیم؟ همه خانه نشستند؟ همین‌قدر بی‌آبرو؟ یا دلخوشکنک است برای روسای بالادستی؟»

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با انتشار تصاویری از پارک‌های بزرگ خالی از جمعیت گزارش داده است: «همزمان با سالروز شهادت حضرت علی(ع)، مردم سراسر کشور جهت حفظ حرمت این روز (۱۳ فروردین ۱۴۰۳) که به عنوان روز طبیعت نامگذاری شده است از رفتن به تفرجگاه‌ها خودداری کردند.»


منابع مردمی در ایران گزارش داده‌اند که بسیاری از پارک‌ها در شهرهای مختلف ایران در روز سیزدهم فروردین تعطیل شده است و ماموران حکومتی به مردم اجازه حضور در فضاهای سبز را نمی‌دهند.

«مبارزه فرهنگی مردم»

پیش از این، صحبت‌های امام جمعه شیراز واکنش انتقادی تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت. رسانه‌های داخلی ایران به نقل از روح الله دژکام خطاب به مردم اعلام کردند: «روز ۱۳ فروردین به تفریح نروید؛ فکر کنید پدرتان را از دست داده‌اید» اشاره او به مصادف بودن سیزده بدر با سالروز کشته شدن امام اول شیعیان در بیست و یکم ماه رمضان است.

تعدادی از کاربران، با گذاشتن ویدیوهایی از برگزاری سیزده بدر در شیراز به مواضع امام جمعه شیراز اعتراض کردند.

صبا بختیاری، عمه پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ با گذاشتن ویدیویی از سیزده بدر سال ۹۶ نوشته است که پویا سرشار از زندگی بود.. ما شادترین خانواده بودیم..«دیو سیاه» همه را از ما گرفت..همه بجز عشق


امیر طاهری، از روزنامه‌نگاران پیشکسوت نیز در پیامی ویدیویی پاسداشت نوروز و سیزده بدر را مبارزه فرهنگی مردم ایران دانست و افزود که «تجلیل نزدیکی انسان با طبیعت یکی از بزرگترین ارزش‌های ایرانی است و در سیزده روز مردم به بناهای تاریخی رفتند، موسیقی شنیدند و رقصیدند. مبارزه ایرانیان مبارزه فرهنگی و ملی است که بدون تردید پیروز خواهند شد.»

برخی کاربران فیلمی از شبکه منوتو را همرسانی کردند که در آن، گزارشگر تلویزیون ملی ایران در دهه پنجاه شمسی سوار بر هلیکوپتر ژاندارمری بر فراز شهر تهران از حال و هوای سیزده بدر در تهران گزارش می‌کرد و تصاویری از حال و هوای سیزده بدر و حضور مردم در طبیعت را نمایش می‌داد. برخی نیز ویدیوهای مشابهی نیز از حال و هوای نوروز در طبیعت دهه پنجاه را همرسانی کرده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی