Search
Asset 2

ردیابی یک بالن توسط پنتاگون به ظن جاسوسی برای چین

(LOREN ELLIOTT/AFP via Getty Images)
(LOREN ELLIOTT/AFP via Getty Images)

پت رایدر، سخنگوی پنتاگون، اعلام کرد که وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در حال ردیابی یک بالن نظارتی مشکوک است که در ارتفاع بالا بر فراز قاره آمریکا قرار دارد.

یک مقام ارشد دفاعی به خبرنگاران گفت که پنتاگون «اطمینان بسیار بالایی» دارد که این بالون از چین می آید.

سرتیپ پت رایدر، افزود: «این بالن در حال حاضر در ارتفاعی بسیار بالاتر از ترافیک هوایی تجاری حرکت میکند و تهدیدی نظامی یا فیزیکی برای افراد روی زمین ایجاد نمیکند.

وی گفت که این بالن «بهوضوح» برای نظارت در نظر گرفته شده است و چند روز پیش وارد حریم هوایی ایالات متحده شد.

این مقام مسئول گفت: «ما دیروز بهدنبال این بودیم که آیا گزینهای برای ساقط کردن این بالن در مناطق کمجمعیت در مونتانا وجود دارد یا خیر، اما نمیتوانستیم ریسک این خطر را بپذیریم و به این بالن شلیک کنیم

به گفته سخنگوی پنتاگون خطر این بالن از نظر نفوذ به سیستمهای اطلاعاتی آمریکا «زیاد نیست» چون مقامها «میدانند که این بالن دقیقاً کجاست و دقیقاً از کجا عبور میکند

مقامات دفاعی آمریکا اعلام کردند که این بالن از طریق کانادا و با عبور از فراز جزایر آلیوتی آلاسکا وارد آمریکا شده و از زمانی که وارد حریم هوایی ایالات متحده شده با چندین روش متفاوت از جمله توسط هواپیماهای سرنشیندار رصد شده است.

بنا بر گزارشهای منتشر شده این بالن اخیراً در عبور از ایالت مونتانا از منطقهای عبور کرده که سکوها و سیلوهای پرتاب موشکهای هستهای قرار دارند.

کارشناسان نظامی میگویند که استفاده از بالنهای ارتفاع بالا احتمالاً در سالهای آینده افزایش خواهد یافت؛ زیرا آنها بسیار ارزانتر از ماهوارههای جاسوسی هستند، بهسختی توسط رادار شناسایی میشوند و بهسختی میتوان آنها را ساقط کرد، و گاهی اوقات تا روزها پس از سوراخشدن در آسمان باقی میماند.

این بالنها با محاسبات رایانهای و با تغییر ارتفاع و استفاده از جریان بادهایی که در لایههای مختلف جو در جهات مختلف در حرکت هستند هدایت میشوند و علاوه بر نظارت، میتوانند در مواقع درگیری بمب حمل کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی