Search
Asset 2

«پیروز» دوام نیاورد

«پیروز»، توله‌یوزپلنگ ایرانی
(PUBLIC DOMAIN)

«پیروز» توله یوزپلنگی که در پارک پردیسان تهران نگهداری می شد و به نمادی برای نجات نسل رو به انقراض یوزهای ایرانی و همچنین به نمادی برای معترضان ایرانی تبدیل شده بود، علیرغم تلاشهای تیم دامپزشکی دوام نیاورد و تلف شد.

رئیس بیمارستان دامپزشکی مرکزی ایران روز سهشنبه، ۹ اسفندماه، خبر داد که روند درمان «پیروز»، توله یوز ایرانی، اثربخش نبود و این توله یوز «بر اثر نارسایی کلیوی» تلف شد.

یک یوز ماده به نام «ایران» در اردیبهشتماه سال جاری در مرکز تکثیر یوز ایرانی در پارک توران استان سمنان سه توله به روش سزارین به دنیا آورد، اما در فاصله چند روز، دو توله تلف شدند و تنها «پیروز» زنده ماند.

نام «پیروز» که تصاویر بزرگشدنش در شبکههای اجتماعی همرسانی میشد در ترانه «برای…» شروین حاجیپور نیز قرار گرفت و بهنوعی یکی از نمادهای اعتراضهای ۵ ماه گذشته شد و بسیاری در گوشته و کنار جهان «برای پیروز و احتمال انقراضش» را تکرار کردند.

تلفشدن «پیروز» در شبکههای اجتماعی نیز بازتاب گستردهای داشت و از همان لحظات اول انتشار این خبر، تصاویر بسیاری از این توله یوز همراه با ابراز تأسفهای فراوان توسط کاربران شبکههای اجتماعی منتشر شد.

شراگیم زند، روزنامهنگار در توییتر نوشت: «یکی ازبرای… ” های انقلاب ایران با مرگ پیروز توله یوز ایرانی برای همیشه منتفی شد

کاوه مدنی، دانشمند و فعال محیط زیستی شناخته شده ایرانی نیز با انتشار مطلبی در توییتر نوشت: «بدرود پسر خوب ایران! فراموش نمیکنیم که در دورانی سرشار از ظلم و غم و اندوه، عشق و شادی و لبخند را برای یک ملت به ارمغان آوردی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی