Asset 2

تعویق آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها به دلیل نگرانی از شروع مجدد اعتراضات  

به تعویق افتادن آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها با هدف ممانعت از حضور دانشجویان در اعتراضات
(Social Media)

آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها به دلیل همزمان شدن با سالگرد جان باختن مهسا امینی و آغاز اعتراضات سراسری در ایران در سال گذشته، با هدف ممانعت از حضور دانشجویان در اعتراضات احتمالی به تعویق افتاد. 

طی ماه‌های اخیر فراخوان‌های متعددی از سوی گروه‌های اپوزسیون جمهوری اسلامی و شخصیت‌های شناخته شده‌ای مانند شاهزاده رضا پهلوی برای آغاز دور جدید اعتراضات خیابانی همزمان با سالروز کشته شدن مهسا امینی منتشر شده است. 

در چنین شرایطی شوراهای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد: بر اساس اطلاعیه مندرج در سایت دانشگاه فردوسی، کلاس‌های این دانشگاه در تمامی مقاطع تحصیلی در دو هفته اول مهرماه به صورت مجازی برگزار خواهند شد. 

هیچ توضیحی درباره علت این تغییر ناگهانی ارائه نشده است. 

این در حالی است که چندی پیش سخنگوی وزارت علوم عنوان کرده بود که «کلاس‌ها به محض شروع سال تحصیلی جدید حضوری خواهد بود 

لازم به ذکر است، در اغلب دانشگاه‌های بزرگ کشور، علی‌رغم اعلام قبلی مبنی بر شروع ترم در ۲۵ شهریورماه، تاریخ آغاز کلاس‌ها حداقل یک هفته به تعویق افتاده است و برای نمونه دانشگاه شریف، اعلام کرده که ترم جدید این دانشگاه از سوم مهرماه آغاز خواهد شد. 

از سوی دیگر گزارش‌های متعدد حاکی از افزایش تماس‌‌های نهادهای امنیتی با دانشجویان در نزدیکی سالگرد خیرش انقلابی است. 

در دانشگاه خواجه‌نصیر، نهادهای امنیتی دست‌کم با ۴۰ دانشجوی این دانشگاه تماس گرفته‌اند. 

همچنین طی هفته گذشته، گزارش‌های متعددی حاکی از افزایش تماس‌ها با دانشجویان دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر و شریف است. 

دانشجویان این دانشگاه‌ها که احضار شده‌اند در جلسات بازجویی تهدید شده و از آنان تعهدنامه‌ای مبنی بر عدم شرکت در اعتراضات احتمالی دانشجویی و عدم فعالیت همسو با معترضان در فضای مجازی اخذ شده‌ است. 

گفته شده که بسیاری از دانشجویان احضار شده، در اعتراضات سال گذشته نه دستگیر شده‌اند و نه محکومیت انضباطی داشته‌اند و به نظر می‌رسد احضار آنان، صرفاً جهت ایجاد رعب و وحشت است. 

گزارش‌های دیگری نیز حاکی از تماس نیروهای امنیتی با تعدادی از دانشجویان دانشگاه تبریز است. 

حراست دانشگاه مدنی آذربایجان نیز طی هفته‌های اخیر در تماس با دانشجویان این دانشگاه و خانواده‌های آنها تهدید کرده که افرادی که با اعتراضات همراهی کنند به نهادهای امنیتی معرفی و از دانشگاه اخراج خواهند شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی