Asset 2

جمهوری‌خواهان به دنبال جلوگیری از نفوذ حزب کمونیست چین بر وزارت خارجه آمریکا

طرح لایحه جلوگیری از نفوذ پکن بر وزارت خارجه آمریکا
مجلس نمایندگان به بحث درباره دو ماده استیضاح رئیس جمهور دونالد ترامپ در کنگره ایالات متحده در 18 دسامبر 2019 در واشنگتن دی سی ادامه می دهد. (Samuel Corum/Getty Images)

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان در حال ارائه لایحه‌ای برای ایجاد سازوکاری هستند که مانع از نفوذ حزب کمونیست چین در وزارت خارجه آمریکا می‌شود.  

این لایحه که «قانون بدون مشاوران حزب کمونیست چین» (No CCP Consultants Act) نامیده می‌شود، وزیر خارجه آمریکا را از انعقاد و تمدید قراردادهای مربوط به «خدمات مشاوره و کمک» با برخی نهادها از جمله رژیم چین و روسیه منع می‌کند. 

مارک گرین، رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا به اپک‌تایمز می‌گوید: «ما باید (از وزارت خارجه آمریکا) در برابر حزب کمونیست چین و شبکه جاسوسی آن حفاظت کنیم.»  

در این لایحه از نهادهای مرتبط با حزب کمونیست چین نام برده شده است، شامل «ارتش آزادی‌بخش خلق چین»، آژانس‌های امنیتی و اطلاعاتی وابسته به رژیم چین، شرکتهای چینی که بخاطر کمک و پشتیبانی از «مجتمع نظامی- صنعتی چین» در لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته‌اند و نیز نهادهایی که از طرف پنتاگون به عنوان شرکت‌های مرتبط با ارتش چین شناخته شده‌اند. با تصویب لایحه یادشده این شرکت‌ها و نهادها دیگر مجاز به همکاری با وزارت خارجه آمریکا نخواهند بود.  

این لایحه وزارت خارجه را از تعامل با پیمان‌کاران مشاوره‌ای که در سال گذشته با نهادهای چینی کار کرده‌اند، منع می‌کند. درصورتی‌که این لایحه به قانون تبدیل شود، پیمان‌کارانی را که میخواهند خدمات مشاوره‌ای به وزارت خارجه آمریکا بدهند ملزم خواهد کرد که اطلاعات مربوط به همکاریشان با این نهادها در ۵ سال گذشته را ارائه کنند.  

هنگامی که یک بالن جاسوسی چینی در ماه فوریه بر آسمان ایالات متحده ظاهر شد و از تعدادی از پایگاه‌های نظامی حساس این کشور عبور کرد، نگرانیهای بین‌المللی درباره دامنه فعالیت‌های جاسوسی رژیم چین افزایش یافت. 

پیش از این نیز، پکن وزارت خارجه آمریکا را هدف حملات سایبری قرار داده بود. در ماه مه گذشته، هکرهای وابسته به پکن طی یک ماه کار عملیاتی، شصت هزار ایمیل از وزارت خارجه آمریکا سرقت کردند. این سرقت اطلاعاتی در زمانی صورت گرفت که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در حال مذاکره با مقامات چینی بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی