Asset 2

مجازات برای صاحب سالن آرایش که گفته بود فقط مشتریان با هویت مرد یا زن را می‌‏پذیرد 

مجازات برای صاحب سالن آرایش که گفته بود فقط مشتریان با هویت مرد یا زن را می‌‏پذیرد
کریستین گیگر (Christine Geiger/Facebook account)

در ایالت میشیگان آمریکا، صاحب یک سالن آرایشی به تبعیض متهم شده است؛ چرا که گفته بود به افرادی که به عنوان چیزی غیر از یک مرد یا زن معرفی می‌‏شوند، خدمات نمی‌‏دهد. 

چند روز پیش دپارتمان حقوق مدنی میشیگان، کریستین گیگر و سالن او به نام Studio 8 Hair Lab را پس از بررسی شکایاتی که در مورد اظهارات خانم گیگر ثبت شده بود، به تبعیض متهم کرد. 

خانم گیگر در ماه ژوئیه در صفحه فیس بوکش نوشت: «اگر با هویت انسانی‌‏ای غیر از مرد یا زن شناسایی می‌‏شوید، لطفاً به دنبال خدمات آرایشگاه حیوانات خانگی محلی باشید. در این سالن به شما خوش آمد نمی‌‏گوییم. همین و بس.» 

مقامات می‌‏گویند که بنا بر تحقیقات، خانم گیگر آشکارا و مکرراً قانون حقوق مدنی الیوت-لارسن را نقض کرده است. 

قانون حقوق مدنی الیوت-لارسن در آمریکا، تبعیض به افراد را بر اساس برخی ویژگی‌‏ها از جمله مذهب ممنوع می‌‏کند.  

این قانون در سال ۱۹۷۷ اجرا شد و در سال ۲۰۲۳، قوه مقننه ایالتی و گرچن ویتمر، فرماندار دموکرات آن را توسعه دادند تا علاوه بر مذهب و عقیده، هویت جنسیتی را هم پوشش دهد. 

گیگر در پست دیگری نوشت: «معترفم که از آنجایی که من مایل نیستم بازی ضمیر را انجام دهم یا به درخواست‌‏هایی خارج از چیزی که به نظر من عادی است پاسخ دهم، این احتمالا بهترین انتخاب برای این نوع مشتری است.» 

او در پستی دیگر نوشت که فقط دو جنسیت وجود دارد و «هر چیز دیگری مشکل سلامت روان است 

یک زن و دو نفر که می‌‏گویند آنها جنسیت غیر باینری دارند، شکایت‌‏هایی را در مورد اظهارات گیگر ارائه کردند و مدعی شدند که از ناراحتی عاطفی و اضطراب روحی رنج می‌‏برند. 

مرحله بعد از این اتهام این است که یک قاضی حقوق اداری، به پرونده رسیدگی ‌‏کند و کمیسیون حقوق مدنی میشیگان دستوری را صادر خواهد کرد و احتمالا پیامد آن جریمه شدن خانم گریگر باشد. 

او قبلاً به آسوشیتدپرس گفته بود که بر سر موضع خود ایستاده است: «من به پول «ووک» نیازی ندارم … ترجیح می‌دهم سرم کمتر شلوغ باشد تا اینکه مجبور باشم خدماتی را انجام دهم که با آن موافق نیستم 

جنسیت کوئیر یا غیر باینری به افرادی گفته می‌‏شود که هویت جنسی‌‏شان را لزوما مرد یا زن و مطابق با بدن فیزیکی‌‏شان در نظر نمی‌‏گیرند و خود را منحصرا به عنوان مرد یا زن نمی‌‏شناسند. بنابراین برخی از افراد که خود را غیر باینری معرفی می‌‏کنند تمایل ندارند که ضمیر زنانه یا مردانه در موردشان به کار برده شود و در بسیاری موارد ضمیر «آنها» در مورد خطاب قرار دادنشان استفاده می‌‏شود.  

فرهنگ ووک چیست؟

ووک اصطلاحی است که در اوایل تا اواسط قرن بیستم توسط کنشگران سیاه پوست و در ابتدا با معنای «بیدار ماندن» در مورد مسائل مربوط به عدالت اجتماعی و عدالت نژادی عمدتا در میان سیاه پوستان آمریکا استفاده می‌‏شد. در دهه اخیر این اصطلاح بیشتر به معنای کنایه‌‏آمیز و انتقادی از جنبش‌‏هایی که بیش از حد ترقی‌‏خواهانه هستند، استفاده می‌‏شود؛ نظیر فمنیسم، کنشگری دگرباشان جنسی  و موارد مشابه.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی