Search
Asset 2

پوتین دستور برگزاری رزمایشی با استفاده از تسلیحات هسته‌ای را صادر کرد

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که رزمایش نظامی شامل تمرین برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی برگزار خواهد کرد.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و نامزد ریاست جمهوری، در ۱۸ مارس ۲۰۲۴ با رسانه‌ها صحبت می‌کند. (Natalia Kolesnikova/Pool/AFP via Getty Images)

روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که رزمایش نظامی شامل تمرین برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی برگزار خواهد کرد.

به گزارش رویترز این وزارتخانه اعلام کرد که پس تهدیدات تحریک آمیز مقامات غربی، این رزمایش به دستور ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه انجام خواهد شد و آمادگی نیروهای هسته‌ای غیراستراتژیک را برای انجام ماموریت‌های رزمی آزمایش خواهد کرد.

وزارت دفاع گفت که تمرینات نظامی شامل تمرین به‌منظور آماده سازی و استقرار برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای غیراستراتژیک خواهد بود. تشکیلات موشکی در منطقه نظامی جنوب و نیروهای دریایی در این رزمایش شرکت خواهند کرد.

این وزارتخانه اعلام کرد: در این رزمایش، مجموعه اقداماتی برای تمرین مسائل مربوط به تهیه و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای غیراستراتژیک انجام خواهد شد.

این مانور با هدف تضمین تمامیت ارضی و حاکمیت روسیه «در پاسخ به اظهارات و تهدیدهای تحریک آمیز برخی مقامات غربی علیه فدراسیون روسیه» انجام می‌شود.

اگرچه وزارت دفاع روسیه نامی از مقامات غربی نبرده است، اما روسیه بارها گفته است که اظهارات امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در مورد مداخله احتمالی فرانسه در جنگ اوکراین بسیار خطرناک است.

روسیه می‌گوید که ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش با حمایت از اوکراین با ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات در مبارزه با نیروهای روسی که در فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کردند، جهان را به آستانه رویارویی بین قدرت‌های هسته‌‏ای سوق می‌دهند.

خطرات هسته‌ای

از زمان شروع جنگ اوکراین، روسیه بارها در مورد افزایش خطرات جنگ هسته‌ای هشدار داده است – هشدارهایی که ایالات متحده می‌گوید باید آنها را جدی بگیرد، اگرچه مقامات آمریکایی می‌گویند که هیچ تغییری در موضع هسته‌ای روسیه مشاهده نکرده‌اند.

پوتین در ماه مارس به غرب هشدار داد که درگیری مستقیم بین روسیه و ائتلاف نظامی ناتو به رهبری ایالات متحده به این معنی است که سیاره زمین یک قدم با جنگ جهانی سوم فاصله دارد، اما گفت که به ندرت کسی خواهان چنین سناریویی است.

روسیه و ایالات متحده بزرگترین قدرت‌های هسته‌ای جهان هستند و بیش از ۱۰۶۰۰ کلاهک از ۱۲۱۰۰ کلاهک هسته‌ای جهان را در اختیار دارند. چین سومین زرادخانه هسته‌ای بزرگ را دارد و پس از آن فرانسه و بریتانیا قرار دارند.

اوکراین و حامیان غربی آن می‌گویند که این جنگ به سبک امپریالیستی تصرف سرزمینی توسط یک دیکتاتوری فاسد است و رهبران غربی قول داده‌اند که برای شکست نیروهای روسیه در اوکراین تلاش کنند، در حالی که هرگونه استقرار نیروهای ناتو در آنجا را رد کرده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی