Search
Asset 2

پوتین در سفر به کره شمالی مورد استقبال گرم قرار گرفت

رئیس‌جمهور روسیه وارد کره شمالی شد و گفت که دو کشور می‌خواهند در مواجهه با تشدید تقابل‌ها با واشنگتن، برای غلبه بر تحریم‌های آمریکا همکاری نزدیک داشته باشند.
کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مراسم استقبال از ورود پوتین به پیونگ یانگ در ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴ شرکت می‌کند. (GAVRIIL GRIGOROV/POOL/AFP via Getty Images)

رئیس‌جمهور روسیه بامداد چهارشنبه وارد کره شمالی شد و گفت که دو کشور می‌خواهند در مواجهه با تشدید تقابل‌ها با واشنگتن، برای غلبه بر تحریم‌های آمریکا همکاری نزدیک داشته باشند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس با اشاره به اینکه پوتین در فرودگاه پیونگ یانگ مورد استقبال کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار گرفت، به نقل از خبرگزاری مرکزی کره شمالی اعلام کرد که آنها دست دادند و یکدیگر را در آغوش گرفتند و کیم بعداً با خودروی خود به پوتین پیوست تا شخصاً او را به مهمانسرای دولتی کومسوسان پیونگ یانگ راهنمایی کند.

روزنامه گاردین درباره این دیدار نوشت که ولادیمیر پوتین در حالی برای دیدار با کیم جونگ اون وارد کره شمالی شده که ایالات متحده درباره هرگونه توافقی که می‌تواند به فشار نظامی بر اوکراین و افزایش تنش در شبه جزیره کره منجر شود، هشدار داده است.

پوتین که برای اولین بار در ۲۴ سال گذشته به کره شمالی سفر می‌کند، در اظهاراتی که قبل از سفر در رسانه‌های دولتی این کشور منتشر شد، گفت که از حمایت قاطع کره شمالی از اقدامات نظامی خود در جنگ اوکراین قدردانی می‌کند.

آسوشیتدپرس نوشت که در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی، خیابان‌ها با پرتره‌های پوتین و پرچم روسیه تزئین شده است. روی یک بنر بر یک ساختمان نوشته شده بود: «ما به گرمی از رئیس جمهور فدراسیون روسیه استقبال می‌کنیم.»

به نوشته روزنامه گاردین، کیم که در سپتامبر گذشته در سفر یک هفته‌ای به روسیه با پوتین ملاقات کرد، یکی از معدود رهبران جهان است که حمایت صریح از جنگ را اعلام کرده است، در حالی که پوتین نیز دو کشور روسیه و کره شمالی را «رفقای جنگ» علیه غرب توصیف کرده است.

آمریکا و کره جنوبی می‌گویند شواهدی دارند مبنی بر اینکه کره شمالی ده‌ها موشک بالستیک و بیش از ۱۱هزار کانتینر مهمات را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه داده است، در حالی که گفته می‌شود کیم به دنبال گرفتن کمک غذایی و انرژی از روسیه و کمک به برنامه فضایی خود بوده است.

سفر پوتین در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده درباره کمک‌های تسلیحاتی کره شمالی به روسیه صورت می‌گیرد. پیونگ یانگ مهمات مورد نیاز مسکو را برای دامن زدن به جنگ در اوکراین فراهم می‌کند. کره شمالی در ازای آن، کمک‌های اقتصادی و فناوری دریافت می‌کند که تهدید گسترش برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور را افزایش می‌دهد.

رئیس‌جمهور روسیه در آستانه نخستین سفر خود به کره شمالی در ۲۴ سال گذشته طی نامه‌ای که روز سه‌شنبه توسط رسانه‌های دولتی کره شمالی منتشر شد، بر حمایت بی‌دریغ خود از پیونگ یانگ متعهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی