logo_eet

قرنطینه پنج روزه پایتخت کره شمالی به دلیل «بیماری‌های تنفسی»

(JUNG YEON-JE/AFP via Getty Images)
(JUNG YEON-JE/AFP via Getty Images)

مقامات کره شمالی دستور قرنطینه پنجروزه برای ساکنان پیونگیانگ پایتخت این کشور را از روز چهارشنبه به دلیل آنچه که «افزایش موارد بیماری تنفسی» نامیدند، صادر کردند.

در اطلاعیهای که توسط دولت کره شمالی صادر شده بدون اشاره به کووید۱۹ آمده است که بیماریهایی در حال حاضر در سطح پایتخت شیوع پیدا کردهاند که شامل بیماری تنفسی و سرماخوردگی میشوند.

در این اطلاعیه آمده است که ساکنان پیونگیانگ باید تا پایان روز یکشنبه در منازل خود بمانند و باید طی روز چندین بار دمای بدن خود را اندازهگیری کنند.

رسانههای دولتی کره شمالی هنوز خبری در مورد اقدامات جدید دیگری منتشر نکردهاند و مشخص نیست که آیا شهرهای دیگر نیز تحت قرنطینه قرار میگیرند یا خیر.

وبسایت NK NEWS که در سئول مستقر است و خبرهای کره شمالی را پوشش میدهد، روز گذشته گزارش داده بود که به نظر میرسد ساکنان پیونگیانگ به دنبال انتشار اخبار غیررسمی در مورد احتمال قرنطینه، به فروشگاهها هجوم برده و کالاهای موردنیاز خود را خریداری کردهاند.

حکومت کمونیستی کره شمالی در سال ۲۰۲۲ به صورت رسمی شیوع کرونا در این کشور را تایید کرد؛ اما اوت سال گذشته اعلام کرد که در برابر این بیماری پیروز شده و کووید۱۹ را مهار کرده است.

رژیم کمونیستی کره شمالی هیچگاه آمار رسمی از مبتلایان به کووید۱۹ را منتشر نکرد که به نظر میرسد علت عدم اعلام تعداد مبتلایان، کمبود امکانات پزشکی برای تست بیماران مشکوک به کرونا بوده و تنها روزانه آمار بیماران مبتلا به تب را گزارش میکرد.

در طول دوران همهگیری کرونا دولت کره شمالی اعلام کرد که ۴ میلیون و ۷۷۰ هزار نفر از جمعیت ۲۵ میلیونی این کشور دچار تب شدهاند، اما از ۲۹ جولای سال گذشته چنین مواردی را نیز گزارش نکرده است.

رسانههای دولتی کره شمالی طی روزهای گذشته گزارشهایی از اقدامات انجام شده برای مبارزه با بیماریهای تنفسی، از جمله آنفولانزا منتشر میکنند.

خبرگزاری دولتی KCNA این کشور نیز روز سهشنبه، گزارش داد که در شهر کائسونگ، در نزدیکی مرز کره جنوبی، کمپینهای ارتباطی عمومی تشکیل شده که به همه کارگران مقررات ضد همهگیری در کار و زندگی را توضیح داده و از آنها خواسته میشود که این مقررات را رعایت کنند.

اخبار مرتبط