Search
Asset 2

دیده‌بان حقوق بشر: تجاوز و شکنجه، ابزار جمهوری اسلامی برای گرفتن اعترافات دروغین

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که نیروهای امنیتی و بازجویان جمهوری اسلامی برای گرفتن اعترافات دروغین از معترضان بازداشت شده، به آن‌ها تجاوز کرده‌اند.
اعتراضات سراسری پس از مرگ مهسا امینی در تهران (ANONYMOUS/Middle East Images/AFP via Getty Images)

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که نیروهای امنیتی و بازجویان جمهوری اسلامی برای گرفتن اعترافات دروغین از معترضان بازداشت شده در اعتراضات، علاوه بر شکنجه، به بازداشت‌شدگان تجاوز نیز کرده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که روز دوشنبه، سوم اردیبهشت منتشر کرد. جزئیات تکان دهنده‌ای درباره تجاوز به چندین زنان، کودکان و مردان در حین دستگیری توسط نیروهای امنیتی و در بازداشت‌گاه‌های مخفی اطلاعات و سپاه در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و غربی ارائه کرده است.

این سازمان اعلام کرده است که نیروهای امنیتی ایران در طی سرکوب اعتراضات گسترده سال‌‏ها‌‏ی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ بازداشت‌شدگان را مورد تجاوز، شکنجه و حملات و آزارهای جنسی قرار دادند. این آزار و اذیت‌‏ها‌‏ی شدید بخشی از یک الگوی گسترده موارد نقض شدید حقوق بشر برای سرکوب مخالفان است.

دیده‌بان حقوق بشر به نقل از یک دختر دانشجو از سیستان و بلوچستان نوشته است که بازجو به او برگه‌ای با سربرگ سپاه پاسداران دادند، اما او بعد از اینکه به بازجو گفت که به هیچ گروه سیاسی تعلق ندارد و دیگر در هیچ اعتراضاتی شرکت نخواهد کرد. مورد تجاوز قرار گرفت. سپس او مجبور شد تا برگه‌های اعترافاتی را علیه خود بدون هیچ‌گونه سوالی امضا کند، بعد از این اعترافات اجباری، او براساس اتهامات انتسابی «اخلال در نظم عمومی»، «توهین به مقدسات» و «تخریب اموال عمومی» مجرم شناخته شد. دیده‌بان حقوق بشر هویت این قربانی را فاش نکرده است.

ناهید نقشبندی، سرپرست پژوهشگری ایران در این سازمان حقوق بشری می‌گوید: «وحشیگری نیروهای امنیتی ایران علیه اعتراض‌کنندگان بازداشتی، از جمله تجاوز و شکنجه، نه تنها جنایاتی فاحش هستند، بلکه ابزاری برای اجرای بی‌عدالتی علیه بازداشت‌شدگان است تا آن‌ها را مجبور به انجام اعترافات دروغین نمایند.»

او ادامه داد که جمهوری اسلامی از این ابزارها برای سرکوب و تحقیر اقلیت‌های مذهبی و قومی استفاده می‌کنند.

در بخشی از این گزارش آمده است که قربانیان تجاوز جنسی در بازداشت‌گاه‌های جمهوری اسلامی دچار آسیب‌های فیزیکی و روحی ناشی از تجاوز شده‌اند و در برخی موارد قربانیان در زمان بازداشت یا بعد از آزادی اقدام به خودکشی کرده‌اند.

این قربانیان همچنین از دسترسی به خدمات بهداشتی و پزشکی محروم بوده‌اند. یکی از قربانیان مرد از آذربایجان شرقی به دیده‎‌بان حقوق بشر گفته است که او به قاضی پرونده‌اش درباره تجاوز جنسی شکایت کرده است، اما قاضی او را تهدید کرده است که اگر سکوت نکند، او خودش نیز این قدرت را دارد که به قربانی مذکور تجاوز کند.

براساس این گزارش دیده‌بان حقوق بشر، مقامات جمهوری اسلامی از انجام تحقیق درباره گزارش‌های تجاوز و شکنجه‌های جنسی به بازداشت‌شدگان خودداری کرده‌اند و مرتکبان این جنایت‌ها را «پاسخگو» نکرده‌اند.

این سازمان حقوق بشر در پایان گزارش خود از کمیسیون حقیقت‌یاب سازمان ملل خواسته است تا در ادامه گزارش‌های گسترده خود درباره نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران به تجاوزها در بازداشت‌گاه‌های این کشور نیز توجه کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی