Asset 2

رئیس جامعه تورگردانان: ایران از فهرست بسیاری از تورهای خارجی حذف شده است 

احتمال حذف نام ایران از مقاصد سفر در تورهای جهانی
ابراهیم پورفرج، رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران (Social Media)

ابراهیم پورفرج، رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران با تأیید کاهش چشمگیر در سفر گردشگران خارجی به کشور، درباره احتمال حذف نام ایران از مقاصد سفر در تورهای جهانی هشدار داد. 

به گفته ابراهیم پورفرج در حال حاضر بسیاری از تور اپراتورهای خارجی، ایران را از فهرست مقاصد سفر خارج کرده‌اند و این نگرانی وجود دارد که اگر این رویه طولانی شود، پس از مدتی، دیگر نامی از ایران در بین مقاصد سفر آورده نشود.  

او درباره آمارهایی که از ورود گردشگران خارجی به ایران داده می‌شود گفت که بیشتر گردشگران خارجی در حال حاضر از «کشورهای همسایه به‌ویژه عراق» برای «زیارت» به ایران می‌آیند و ممکن است چند روز هم به مناطق شمالی ایران بروند. 

مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی شده‌اند که در سال ۲۰۲۲ حدود  ۴.۱ میلیون سفر توسط گردشگران خارجی به مقصد ایران انجام شده است که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۳۱۵ درصد رشد داشته یعنی بیش از ۴ برابر شده است. در سال ۲۰۲۱ تنها ۹۹۰ هزار سفر گردشگری خارجی به مقصد ایران انجام شده بود. 

رئیس هیئت مدیره جامعه تورگردانان ایران با بیان اینکه نباید مبنای کار ما این باشد که مثلاً ۱۰۰ هزار نفر از عراق به ایران بیایند و این آمار برای ما کفایت کند و باقی بازارهای گردشگری را تعطیل کنیم، گفت: تور اپراتورها از سال ۱۳۹۸ در بحران به سر می‌برند و بسیاری از آن‌ها دیگر توان ادامه‌دادن پس از چهار سال رکود گردشگری را ندارند. 

هرچند مقام‌های جمهوری اسلامی همهگیری کووید۱۹ را عامل اصلی کاهش حضور گردشگران خارجی در ایران می‌خواند اما در واقع روند کاهش علاقه گردشگران خارجی به ایران یک سال پیش از کرونا آغاز شد. 

بر اساس آمار رسمی که در وب‌سایت سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) منتشر شده، شمار گردشگران ورودی به ایران از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۹ میلادی با شیب ملایمی، روندی صعودی را تجربه کرده است، اما از سال ۲۰۱۹ و همزمان با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و وقایع آبان ۹۸، میزان ورود گردشگران بین‌المللی به ایران سقوط چشمگیری داشته است.   

بر این اساس در سال ۲۰۱۹ شاخص گردشگری ایران روی عدد ۹۱۰۷ بوده است اما در سال ۲۰۲۰ این عدد با کاهش شدید به ۱۵۵۰ نزول پیدا کرده و در سال ۲۰۲۱ هم با کاهشی دیگر عدد ۸۵۵ را نشان می‌دهد. 

جمهوری اسلامی با قوانین سخت‌گیرانه، گروگان‌گیری شهروندان خارجی و تصاویری که با سرکوب شدید ایرانیان طی سال‌های اخیر در دنیا از خود نمایش داده است، باعث نابودی صنعت گردشگری در کشوری شده است که به آثار تاریخی و باستانی حیرت‌انگیز و چهار فصل بودن در دنیا شهرت داشته است. 

 از سوی دیگر و در حالی که تمامی قرائن و شواهد از کاهش چشمگیر حضور گردشگران در ایران خبر می‌دهد برخی از مقام‌های دخیل در امر گردشگری همواره تلاش می‌کنند که وضعیت این صنعت را به‌گونه‌ای دیگر نشان دهند. مانند حرمت‌الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران که به تازگی از افزایش تعداد گردشگران چینی و روس خبر داده و مدعی شده است که ماهانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار گردشگر به ایران سفر میکنند. 

او همچنین گفت که شمار گردشگرانی که از کشور افغانستان به ایران سفر می‌کنند، افزایش یافته و تعداد پروازهای ما و افغانستان زیاد شده است. اکنون رویکرد حوزه گردشگر ورودی از افغانستان به ایران تغییر کرده و این گردشگران علاوه بر حوزه سلامت به منظور اقامت در ایران برای رفتن به بلاد غرب و یا بازگشت به وطن خود به ایران سفر می‌کنند 

بر اساس این توضیحات، اتباع افغانستان که برای سفر به غرب یا بازگشت به کشور خود از خاک ایران عبور می‌کنند نیز جزو گردشگر حساب شده‌اند.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی