Search
Asset 2

 پس از «دیوار»، «آپ»، «دیجی‌کالا» و «تپسی» نیز از گوگل‌پلی حذف شدند 

حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل‌پلی
(Flickr)

بار دیگر موج حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل‌پلی به راه افتاده است و پس از دیوار که روز پنجشنبه از این فروشگاه گوگل حذف شده بود، اکنون «آپ»، «دیجی‌کالا» و «تپسی» از گوگل‌پلی حذف شده‌اند. 

اپلیکیشن «آپ» برای کاربران ایرانی خدماتی از قبیل امکان خرید شارژ سیم کارت و اینترنت، پرداخت قبوض خدماتی و موبایلی و انتقال وجه را فراهم میکرد. 

گفته می‌شود که حذف آپ، تپسی و دیجی‌کالا نیز به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران رخ داده است. این اقدام با استناد به ماده ۱۶.۵ «توافقنامه توسعه‌دهندگان» صورت گرفته که به تحریم‌های وضع‌شده از سوی دولت آمریکا اشاره دارد. 

اپلیکیشن تاکسی اینترنتی تپسی آبان‌ماه سال ۱۴۰۱، یعنی حدوداً شش ماه پیش نیز از گوگل‌پلی حذف شد، اما بار دیگر بر بستر این فروشگاه اندرویدی در دسترس قرار گرفت. 

تابستان ۱۴۰۱ نیز اپلیکیشن‌های شیپور، شیپور پلاس و آلونک از گوگل‌پلی حذف شدند. اسنپ، سروش، بله و آی گپ نیز در آبان همان سال حذف شدند. 

هلدینگ «گروه اینترنتی ایران» که مالک مجموعه‌های اسنپ در کشور است، پس از حذف برنامه‌های خود از گوگل‌پلی نتوانست دوباره اپلیکیشن‌هایش را در این فروشگاه عرضه کند. 

اما چندی پیش برنامه تاکسی اینترنتی این شرکت بار دیگر در فروشگاه «اپ‌استور» اپل در دسترس قرار گرفت. بررسی حساب توسعه‌دهنده اسنپ در اپ‌استور نشان می‌دهد این مجموعه از طریق شرکتی با نام Internet Rose 1 FZE در شهر فجیره امارات متحده عربی این برنامه را منتشر کرده است. 

همزمان برخی کارشناسان عقیده دارند حذف این برنامه‌ها به دلیل وجود ویژگی «پرداخت درون‌برنامه‌ای» است. گوگل توسعه‌دهندگان را ملزم کرده است در صورت تعریف چنین امکانی باید از مقررات ویژه این شرکت پیروی کنند؛ موضوعی که به دلایل مختلف توسط شرکت‌های ایرانی صورت نمی‌گیرد. 

در همین رابطه «فرزانه هاشمی»، مدیر موبایل مارکتینگ دیجی‌کالا در همین مورد به رسانه‌های داخلی گفت: «این بار حذف اپلیکیشن دیجی‌کالا با موارد قبلی متفاوت است. موارد قبلی اپلیکیشن پایین می‌آمد و بعد از مذاکره یا تغییرات اپلیکیشن دوباره بالا می‌رفت. این بار به دلیل تغییر Packagege name، با شرایط بسیار متفاوتی مواجه هستیم 

به گفته هاشمی با تغییر Package name مشکلات نصب و به‌روزرسانی برای کاربران جدی‌تر می‌شود 

همچنین آرمان فرج‌زاده مدیر ارشد اجرایی آپ در خصوص حذف این اپلیکیشن از گوگل‌پلی گفته است: «ضرر این مدل اتفاقات به‌طور کلی سمت کاربران است. زیرا نیازمندی به اپلیکیشن‌هایی مانند آپ همواره وجود دارد؛ بنابراین کاربران مجبورند اپلیکیشن را از سایر مسیر‌ها دریافت کنند. 

او ادامه داد که تیم حقوقی «آپ» پیگیر این موضوع است تا هرچه سریع‌تر مشکل برطرف شود. 

جمهوری اسلامی از مهرماه سال پیش دسترسی به فروشگاه گوگل‌پلی در کشور را مسدود کرده است. مقامات ایران با وجود اعلام وعده‌های متعدد درباره رفع فیلتر این فروشگاه، تاکنون اقدامی عملی در این زمینه انجام نداده‌اند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی