Search
Asset 2

پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی و تروریستی خواندن سپاه شد

نمایندگان پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی و قرارگیری سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی شدند.
پارلمان اروپا در استراسبورگ، شرق فرانسه، در ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۳. (FREDERICK FLORIN/AFP via Getty Images)

نمایندگان پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای ضمن محکوم کردن حمله موشکی و پهپادی اخیر حکومت ایران به اسرائیل، خواستار تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی و قرارگیری سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی شدند.

پارلمان اروپا ضمن محکوم کردن حملات حکومت ایران و گروه‌های نیابتی آن به اسرائیل، نگرانی جدی خود را درباره تهدید امنیت منطقه ابراز و بر حمایت کامل خود از امنیت کشور اسرائیل و شهروندانش تاکید کردند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین با ابراز تاسف درباره حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق که به اسرائیل منتسب شده است، اهمیت اصل مصون ماندن اماکن دیپلماتیک و کنسولی را یادآوری کردند.

تصویب‌کنندگان قطعنامه همچنین با ابراز نگرانی عمیق از نقشی که حکومت ایران و شبکه شبه‌نظامیان آن در بی‌ثباتی خاورمیانه ایفا می‌کنند، بر ضرورت قرارگیری سپاه پاسداران در لیست تروریستی اتحادیه اروپا تاکید کردند.

نمایندگان پارلمان اروپا خواهان تحریم‌های بیشتر و پایبندی حکومت ایران به تعهدات هسته‌ای شده‌اند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از تصمیم اتحادیه اروپا برای گسترش تحریم‌ها علیه حکومت ایران، از جمله تحریم در زمینه عرضه و تولید پهپادها و موشک‌ها استقبال کردند.

این نمایندگان خواستار اعمال فوری تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی هدف قرار دادن افراد و نهادهای بیشتری شده‌اند.

در این قطعنامه همچنین از جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و شورای این اتحادیه خواسته شده است تا گروه حزب‌الله را به طور کامل به فهرست تحریم‌ها بیافزایند.

در این قطعنامه با بیان اینکه حکومت ایران باید به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای پایبند باشد، آمده است: «در شرایطی که ایران به طور مداوم به تعهدات پادمان حقوقی خود در توافق هسته‌ای عمل نمی‌کند، نمایندگان پارلمان اروپا از مقامات ایرانی می‌خواهند که فوراً به این الزامات پایبند بوده و به همه مسائل باقی مانده مرتبط رسیدگی کنند.»

نمایندگان پارلمان اروپا در بخشی از قطعنامه، استفاده حکومت ایران از گروگان‌ها و زندانی کردن اتباع خارجی به عنوان ابزار چانه‌زنی را محکوم کرده‌اند.

نمایندگان از اتحادیه اروپا خواسته‌اند که مقابله با این اقدام جمهوری اسلامی را با ایجاد یک کارگروه ویژه برای کمک به خانواده‌های بازداشت‌شدگان و جلوگیری از گروگان‌گیری بیشتر آغاز کند.

در قطعنامه همچنین از تصمیم شورای اتحادیه اروپا برای راه‌اندازی عملیات نیروی دریایی اتحادیه اروپا جهت حفاظت از آزادی دریانوردی در سواحل یمن استقبال شده است.

نمایندگان اتحادیه اروپا از مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا زمینه آزادی و بازگشت امن خدمه اروپایی کشتی‌های توقیف شده را فراهم کنند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی