Search
Asset 2

چرا رابرت اف کندی جونیور می‌گوید با ترامپ در انتخابات شرکت نمی‌کند

رابرت اف کندی جونیور, نماینده ریاست جمهوری منتخب حزب دموکرات تحت هیچ شرایطی همراه ترامپ در انتخابات شرکت نخواهم کرد
رابرت اف کندی جونیور، بنیانگذار غیر انتفاعی دفاع سلامت کودکان، در لس انجلس، کالیفرنیا در فوریه 6، 2023. (York Du/The Epoch Times)

نویسنده: راجر ال. سیمون

رابرت اف کندی جونیور، نماینده ریاست جمهوری منتخب حزب دموکرات شاید در پاسخ به نظرات اپک تایمز و سایرین، پیام زیر را در توییتر ارسال کرده است:

«فقط محض روشن کردن حدس و گمانه‌زنی‌ها، من تحت هیچ شرایطی همراه ترامپ در انتخابات شرکت نخواهم کرد. دیدگاه ما در برخی مسائل اساسی، رویکردمان در قبال دولت و فلسفه رهبری‌مان زمین تا آسمان با یکدیگر تفاوت دارد.»

به ظاهر لحن محکمی دارد. اما مفهوم آن چیست؟

در حقیقت من هم مطمئن نیستم اما می‌دانم که اگر کندی حرفی غیر از این زده بود، هیچ شانسی برای بردن نامزدی دموکرات‌ها نداشت.

من با علم کامل به اینکه دیدگاه کندی در زمینه آزادی پزشکی به دیدگاه اعلام شده نامزدهای جمهوری‌خواه یعنی رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ و تاجر ویوک راماسوامی و همچنین نامزد احتمالی، فرماندار فلوریدا ران دسانتیس، بسیار نزدیکتر از دیدگاش به رئیس جمهور جو بایدن یا هر نامزد دموکرات دیگر در آینده است این مطلب را می‌نویسم.

دیدگاه او درباره مسئله حساس رویکرد ما در قبال سازمان‌های سه حرفی‌مان مانند اف‌بی‌آی و سیا نیز به این سه نفر نزدیک‌تر است؛ در این مورد، نظرات سه نامزد جمهوری‌خواه فوق و کندی از اصلاح آنان تا انحلال کامل‌شان متغیر است.

بایدن این سازمان‌ها را همانطور که شاهد بوده‌ایم، به چشم محافظ خود می‌بیند.

کندی در این زمینه پا را فراتر گذاشته و سازمان سیا را در ترور عموی مشهور خود، رئیس جمهور جان فیتزجرالد کندی، دخیل دانسته و از خواسته رئیس جمهور جان اف کندی برای «خرد کردن سازمان سیا به هزاران تکه و دور ریختن آن» سخن می‌گوید.

شاید نظر کندی درباره محیط زیست متفاوت از نظرات این سه جمهوری‌خواه باشد اما شنیده‌ام حتی در این زمینه نیز او از فلسفه چپ فاصله گرفته و می‌داند که معاهده پاریس بیش از همه به نفع چین است. در آینده همه چیز مشخص می‌شود.

اما همچنان هیچ کسی به اندازه ترامپ مورد تنفر دموکرات‌ها نیست و کندی هم قطعاً این را می‌داند.

اگر او کوچکترین علاقه‌ای به شرکت در انتخابات همراه ترامپ از خود نشان می‌داد، کارش تمام می‌شد.

پس در این مورد چه فکری باید کرد؟ در ابتدا کمی ناراحت شدم چون به آغاز مصالحه التیام‌آوری که آمریکا به‌شدت به آن نیاز دارد، امید داشتم.

اما بعداً نظرم عوض شد. ما یک سیستم دو حزبی داریم که در حال حاضر هر یک مشکلات خود را دارد؛ مشکلات حزب دموکرات بسیار شدیدترند و سیستم جمهوری کشورمان را در معرض خطر قرار داده است.

اکثر اعضای جمهوری‌خواه تا حدود زیادی محافظه‌کار هستند. مشکل اصلی آنان در رهبرانی است که فقط اسم جمهوری‌خواه را یدک می‌کشند.

متاسفانه عده کثیری از اعضای دموکرات تحت تأثیر نظریه روان‌پریشی توده‌ای از روانپزشک ماتیاس دسمت، به‌شدت «ووک» (woke) هستند و علاوه بر این، سیستم آموزشی‌ما نیز شبیه انقلاب فرهنگی چین با «ویژگی‌های آمریکایی» شده است.

حزب دموکرات قدیم که پدر و عموی کندی در آن حضور داشتند اینگونه نبود.

شاید آن حزب مثل اکثر احزاب سیاسی، مشکلاتی داشت اما با جنون جمعی که اکنون شاهد هستیم یک دنیا تفاوت داشت.

این جمله که «نپرسید کشورتان چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد، بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان انجام دهید» دورترین حد فاصلی است که می‌توانید از خسارت‌دهی‌ها و بذل و بخشش‌های روزافزون دموکرات‌ها داشته باشید.

مشخص نیست که آیا رابرت کندی جونیور بتواند حزب خود را به اندکی عقلانیت و منطق برگرداند، اما شانس امتحانش را دارد.

به همین دلیل است که می‌توانیم آرام باشیم و حتی انکار کندی از علاقه‌اش به پیوستن به ترامپ را تشویق کنیم و خوشحال باشیم که او به عنوان یک دموکرات در انتخابات شرکت می‌کند.

و در مورد ترامپ نیز مطمئنم اکثر مردم موافقتند که با تمام این تفاسیر، او مشکلی نخواهد داشت. در واقع تا جایی که من می‌دانم، ترامپ هرگز نگفته می‌خواهد با کندی در انتخابات شرکت کند. تمامی این بحث‌ها فقط در اینترنت بوده و اکنون رابرت کندی به آن پاسخ داده است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی