Asset 2

بلینکن: روسیه روزانه در اوکراین مرتکب جنایت علیه بشریت می‌شود 

وزیر خارجه ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد روسیه در اوکراین مرتکب جنایات علیه بشریت می‌شود.
رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی، آندری کوستین دادستان کل اوکراین، دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحد در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مقر سازمان ملل در شهر نیویورک در 19 سپتامبر 2023. (JIM WATSON/AFP via Getty Images)

وزیر خارجه ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد که روسیه تقریباً روزانه با حمله به منازل، فروشگاه‌های مواد غذایی و سایر زیرساخت‌ها در اوکراین مرتکب جنایات علیه بشریت می‌شود 

آنتونی بلینکن، در جریان نشست وزرای شورای امنیت سازمان ملل در روز گذشته گفت که نیروهای روسی درگیر یک کارزار جنایت‌کارانه دسته‌جمعی، از جمله جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت هستند. 

بلینکن با اشاره به اینکه چنین اقداماتی ناقض منشور سازمان ملل و چندین قطعنامه است که روسیه خود امضاکننده آن است، گفت: «روسیه تقریباً هر روز مرتکب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت می‌شود و تصور اینکه کشوری بیشتر از این سازمان ملل متحد و همه چیزی که نمایانگر آن است را مورد استهزاء قرار دهد سخت است.» 

روسیه یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل است که به این کشور این امکان را می‌دهد که هرگونه قطعنامه الزام‌آور در مورد کشورهای عضو، از جمله خودش را وتو کند. 

بلینکن در اوایل ماه جاری میلادی از شهر «یاهیدن» در شمال کییف بازدید کرد. این شهر یکی از اولین مکان‌هایی بود که در آن نقض گسترده حقوق بشر توسط نیروهای روسی مشاهده شد. 

در مراحل اولیه تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین، سربازان روسی در این شهر حدود ۳۰۰ غیرنظامی از جمله زنان و کودکان را به مدت ۲۸ روز در زیرزمین بدون پنجره یک مدرسه، با هوای محدود و بدون آب محبوس کردند که در این مدت ده نفر از این افراد جان باختند. مسن‌ترین قربانی ۹۳ساله و کوچک‌ترین قربانی شش هفته بود. 

بلینکن در شورای امنیت با تشریح این واقعه عنوان کرد: «راهنمای من گفت آن‌ها چنان به صورت فشرده در کنار هم قرار گرفته‌ بودند که به سختی می‌توانستند نفس بکشند. جایی برای نشستن وجود نداشت، چه رسد به درازکشیدن 

به گفته وزیر خارجه آمریکا هنگامی که آنها فریاد می‌زدند که مردم بیمار هستند و به مراقبت پزشکی نیاز دارند، یک سرباز روسی پاسخ داد: «بگذارید بمیرند 

آنتونی بلینکن ادامه داد که نیروهای روسی فقط روزی یک بار اجازه می‌دادند که اجساد از این زیرزمین خارج شود و گاهی افراد ساعت‌ها در این فضای تنگ در کنار اجساد می‌ماندند و «فرزندان، والدین و همسران مجبور شدند ساعت‌ها را در کنار اجساد عزیزان خود قرار بگیرند 

اظهارات بلینکن در شورای امنیت به دنبال گزارش‌های گسترده از اقدامات جنایت‌کارانه توسط نیروهای روسی مطرح شد. ایالات متحده تأکید کرده است که روسیه از مارس سال گذشته در جنایت علیه بشریت در اوکراین دست داشته است. 

هیئتی از جمهوری‌خواهان امریکا در ماه فوریه از شهر بوچا اوکراین بازدید کردند و در آنجا شواهدی از اعدام‌های مکرر، شکنجه، و تجاوز به شهروندان اوکراینی از سوی نیروهای روسی مشاهده کرده بودند. 

آنتونی بلینکن در ادامه سخنانش در شورای امنیت افزود: «این جنگی است که پوتین از همان ابتدا آشکارا اعلام کرد با هدف محو اوکراین به عنوان یک کشور مستقل و بازگرداندن امپراتوری از دست رفته روسیه شکل گرفته است. در این جنگ یک متجاوز وجود دارد و یک قربانی. یک طرف به اصول اصلی منشور ملل متحد حمله می‌کند. دیگری برای دفاع از آنها می‌جنگد 

در ادامه این جلسه وزیر خارجه آمریکا عنوان کرد که روسیه «گرسنگی را به سلاح تبدیل کرده است» و اقدامات این کشور احتمالاً کل صادرات غلات اوکراین را به میزان ۲.۸ میلیون تن کاهش می‌دهد که معادل حدود ۵.۵ میلیارد قرص نان است. 

از زمان امتناع روسیه از تمدید قرارداد غلات، مسکو کارزاری را برای تخریب سیستماتیک زیرساخت‌های بندر و سیلوهای اوکراین آغاز کرده است و توانایی اوکراین را برای ارسال یا ذخیره‌سازی گندم محدود می‌کند که دو سوم آن به کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان می‌رسد. 

اکنون، این کشورها با قیمت‌های بالاتر و کمبود احتمالی مواد غذایی مواجه خواهند شد، مگر اینکه گندم را از روسیه با قیمت بالاتر خریداری کنند. 

بلینکن گفت: «روسیه در مسیر ثبت رکورد جدیدی در صادرات غله پیش می‌رود و هر چه دنیا گرسنه‌تر باشد، سود بیشتری نصیب مسکو می‌شود 

او ادامه داد که «پوتین تصور می‌کند که اگر به تشدید خشونت ادامه دهد و به حد کافی درد به انسان‌ها تحمیل کند، دنیا از اصول خود دست کشیده و اوکراین دفاع از خود را متوقف خواهد کرد اما اوکراینی‌ها تسلیم نمی‌شوند، زیرا دیده‌اند که اگر تسلیم روسیه شوند، زندگی چگونه خواهد بود. تسلیم شدن در برابر روسیه مانند قرار گرفتن در زیرزمین در شهر یاهدین است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی