Search
Asset 2

پوتین: روسیه آماده جنگ هسته‌ای است

پوتین به غرب هشدار داد که روسیه از نظر فنی برای جنگ هسته‌ای آماده است و اگر آمریکا به اوکراین نیرو اعزام کند، به عنوان تشدید درگیری‌ها و مداخله تلقی خواهد شد.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (Andrey Gorshkov/Sputnik/AFP via Getty Images)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به غرب هشدار داد که روسیه از نظر فنی برای جنگ هسته‌ای آماده است و اگر آمریکا به اوکراین نیرو اعزام کند، به عنوان عامل تشدید‌کننده درگیری‌ها و مداخله تلقی خواهد شد.

رویترز نوشته است که پوتین این اظهارات را در حالی مطرح کرده که تنها چند روز به انتخابات روسیه مانده است و به طور قطع شش سال دیگر در قدرت خواهد بود.

او گفته است که برای اجرای سناریوی جنگ هسته‌ای، عجله‌ای نیست و او نیازی به استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین نمی‌بیند.

او در گفتگو با رسانه‌های دولتی تاکید کرده که روسیه آماده استفاده از سلاح هسته‌ای در صورت تهدید حاکمیت این کشور است.

پوتین در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا این کشور واقعاً برای جنگ هسته‌ای آماده است، پاسخ داده که از نقطه نظر نظامی-فنی، ما البته آماده هستیم.

بر اساس گزارش وب‌سایت یوراکتیو که رویدادهای اتحادیه اروپا را پوشش می‌دهد، پوتین گفته است که ایالات متحده می‌داند که اگر نیروهای آمریکایی را در خاک روسیه یا اوکراین مستقر کند، روسیه این اقدام را یک مداخله تلقی می‌کند.

او با بیان اینکه ایالات متحده متخصصان کافی در زمینه روابط روسیه و آمریکا دارد، افزود: «فکر نمی‌کنم که عجله‌ای برای مقابله هسته‌ای باشد، اما ما برای این کار آماده‌ایم.»

پوتین با تاکید بر اینکه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در دکترین کرملین بیان شده است، گفت که سیاست تعین‌ می‌کند که روسیه چه زمان از سلاح‌های خود استفاده کند.

آمریکا می‌گوید پوتین برای گفتگوهای جدی درباره اوکراین آماده نیست.

جنگ در اوکراین عمیق‌ترین بحران را در روابط روسیه با غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ ایجاد کرده است و پوتین چندین بار هشدار داده است که غرب در صورت اعزام نیرو به اوکراین، خطر ایجاد جنگ هسته‌ای را افزایش می‌دهد.

پوتین در فوریه ۲۰۲۲ ده‌ها هزار نیرو را به اوکراین اعزام کرد و پس از هشت سال درگیری در شرق اوکراین بین نیروهای اوکراینی از یک طرف و اوکراینی‌های طرفدار روسیه و نمایندگان روسیه از طرف دیگر، جنگی تمام عیار آغاز شد.

جنگ هسته‌ای؟

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا، غرب با چگونگی حمایت از کی‌یف در برابر روسیه دست و پنجه نرم می‌کند؛ روسیه‌ای که اکنون تقریباً یک پنجم خاک اوکراین را کنترل می‌کند و بسیار سریعتر از غرب و اوکراین در حال تجهیز مجدد است.

رویترز نوشته است که پوتین مجموعه‌ای از هشدارهای عمومی هسته‌ای را به ایالات متحده ارسال کرده است که هدف آن جلوگیری از کمک نظامی بیشتر آمریکا به اوکراین است.

از سویی دیگر، واشنگتن عنوان کرده که هیچ تغییر عمده‌ای در موضع هسته‌ای روسیه ندیده است، اما هشدارهای علنی هسته‌ای پوتین باعث نگرانی ایالات متحده شده است.

خبرگزاری سی‌ان‌ان طی روزهای گذشته گزارش داد که دولت جو بایدن در سال ۲۰۲۲ به طور خاص نگران این بود که روسیه ممکن است از سلاح هسته‌ای تاکتیکی در میدان جنگ در اوکراین استفاده کند.

پیشنهاد آتش‌بس در جنگ روسیه و اوکراین

پوتین گفته است که روسیه آماده مذاکره در مورد اوکراین است، اما این مذاکرات باید بر اساس واقعیت باشد.

رویترز ماه گذشته گزارش داد که پیشنهاد پوتین مبنی بر آتش‌بس در اوکراین برای توقف جنگ، پس از تماس میان واسطه‌ها، توسط ایالات متحده رد شد.

ویلیام برنز، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده، اوایل این هفته هشدار داد که اگر غرب حمایت مناسبی از اوکراین ارائه نکند، کی‌یف قلمرو بیشتری را در جنگ با روسیه از دست خواهد داد و این امر باعث جسارت رئیس‌جمهور چین، شی جین پینگ برای حمله به تایوان خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی