Search
Asset 2

مسکو: پیمان همکاری جدید با ایران را در آینده‌ای بسیار نزدیک امضا می‌کنیم

معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اعلام کرد که مسکو انتظار دارد در «آینده‌ای بسیار نزدیک» توافقنامه جدیدی برای همکاری همه‌جانبه با ایران امضا کند.
(Khemenei.ir)

معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اعلام کرد که مسکو انتظار دارد در «آینده‌ای بسیار نزدیک» توافقنامه جدیدی برای همکاری همه‌جانبه با ایران امضا کند.

آندری رودنکو در گفتگو با خبرگزاری دولتی ریا روسیه افزود: «ما انتظار داریم که این توافقنامه در آینده بسیار نزدیک امضا شود، زیرا کار بر روی متن در حال حاضر نزدیک به اتمام است.»

این در حالی است که وزارت خارجه روسیه در اوایل ماه ژوئن اعلام کرد که کار بر روی این توافق موقتاً به حالت تعلیق درآمده است، در حالی که مقامات ایرانی گفته بودند که هیچ وقفه‌ای در آماده‌سازی پیمان جدید رخ نداده است.

تاکنون جزئیات بسیار اندکی در مورد اینکه توافقنامه جدید شامل چه مواردی است، منتشر شده است.

به نوشته خبرگزاری دولتی تاس روسیه، روسیه و ایران در سال ۲۰۰۱ یک قرارداد استراتژیک ۲۰ ساله امضا کردند که به طور خودکار در سال ۲۰۲۰ به مدت پنج سال تمدید شد.

بر اساس گزارش وب‌سایت کرملین، پیمان ۲۰۰۱ از جمله، خواستار همکاری در پروژه‌های امنیتی، انرژی، از جمله استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای، صنعت و فناوری بود.

هر دو طرف همچنین در سال ۲۰۲۰ توافق کردند که روی یک پیمان جدید کار کنند که جایگزین سند قدیمی شود.

اوائل ماه ژوئن در حالی که خبرگزاری دولتی روسیه، گزارش داد که توافقنامه همکاری دوجانبه جامع میان ایران و روسیه به دلیل مشکلاتی که شرکای ایرانی با آن مواجه بودند، موقتاً به حالت تعلیق درآمده است، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو این موضوع را رد کرد.

خبرگزاری رویترز نوشت: کرملین گفته است که در ادامه کار روسیه و ایران بر سر توافق همکاری، برنامه ممکن است تغییر کند.

چند روز پس از اینکه اخبار ضد ‌و نقیضی درباره تعلیق توافق‌نامه جامع همکاری میان جمهوری اسلامی و روسیه انتشار یافت، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه از تغییر در برنامه توافقنامه به دلیل انتخابات پیش رو در ایران خبر داد.

خبرگزاری دولتی ریانووستی به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نوشت که کار بر روی پیمان جامع بین روسیه و ایران ادامه دارد، اما به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تهران، برنامه زمانی تغییر کرده است.

به نوشته رویترز، پس از آغاز تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۳ و اعمال تحریم‌های متعاقب آن علیه مسکو توسط متحدان کی‌یف، روسیه و ایران روابط سرمایه‌گذاری، نظامی و انرژی را مستحکم کردند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی