Search
Asset 2

بزرگ‌‏ترین حمله هوایی روسیه در هفته‌های اخیر به زیرساخت‌های انرژی اوکراین

مقامات کی‌یف گفتند، موشک‌ها و پهپادهای روسی نزدیک به ۱۲ تأسیسات زیرساختی حیاتی اوکراین را در یک حمله هوایی بزرگ در اوایل روز چهارشنبه مورد اصابت قرار دادند.
آتش نشانان پس از حمله موشکی در خارکف، در ۲۲ مارس ۲۰۲۴، در حال خاموش کردن آتش یک پست برق. (SERGEY BOBOK/AFP via Getty Images)

مقامات کی‌یف گفتند، موشک‌ها و پهپادهای روسی نزدیک به ۱۲ تأسیسات زیرساختی حیاتی اوکراین را در یک حمله هوایی بزرگ در اوایل روز چهارشنبه، ۸ مه، مورد اصابت قرار دادند و به سه نیروگاه حرارتی دوران شوروی آسیب جدی وارد کردند.

نیروی هوایی اوکراین گفت ۳۹ مورد از ۵۵ موشک و ۲۰ فروند از ۲۱ پهپاد تهاجمی مورد استفاده در این حمله را سرنگون کرده است.

جرمن گالوشچنکو وزیر انرژی اوکراین در اپلیکیشن تلگرام نوشت: «یک حمله گسترده دیگر به صنعت انرژی ما!»

ایهور کلیمنکو، وزیر کشور اوکراین گفت که دو نفر در منطقه کی‌یف زخمی شدند و یک نفر در منطقه کیرووُهراد زخمی شد.

او گفت که حدود ۳۵۰ امدادگر برای به حداقل رساندن خسارات وارده به چندین تأسیسات انرژی، ۳۰ خانه، وسایل نقلیه عمومی، خودروها و یک ایستگاه آتش نشانی درگیر عملیات شدند.

این آخرین مورد از موج حملات به زیرساخت‌های انرژی حیاتی بود که در ماه مارس آغاز شد.

این حملات پیشاپیش مقامات اوکراین را مجبور کرده بود که برق را در چندین منطقه قطع کنند، اما گفته‌‏اند که تأثیر کامل آنها احتمالاً در تابستان و زمستان که مصرف انرژی به اوج خود می‌رسد احساس خواهد شد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد، ماکسیم کوزیتسکی، فرماندار لویو گفت که روسیه همچنین به تاسیسات ذخیره گاز طبیعی در منطقه او در غرب کشور حمله کرده است.

روسیه هنوز اظهار نظری نکرده است. روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان را رد می‌کند، اما سیستم انرژی اوکراین را یک هدف نظامی قانونی می‌داند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی